Podívná "čínská" věc

Tento vynález skutečně znamenal revoluci ve válčení. Technologie se pak rozšířila z Asie, přes Blízký východ, až do Evropy. 

Dalo by se říct, že se díky ní změnily všechny válčící strategie a válčení jako takové se demokratizovalo. Laicky řečeno to znamená, že ten, kdo vynález vlastnil, nemusel být nijak zdatný, aby zasadil smrtící ránu. 

Nepotřeboval sílu a ani přemíru dovedností. Tušíte, o jakém vynálezu tady mluvíme?

Tuto podivnou věc našli v čínském hrobě ze 4. století. S jistotou ji zná každý muž. 

Opakovací kuše

Řeč není o ničem jiném, než o opakovací kuši. Vynálezu, který byl schopný smrtící střely bez většího přičinění. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

První opakovací kuše byly vyrobené v Číně. Dosud se neví, kdy přesně byla první kuše vyrobená, ani kdo za jejím vynálezem stojí. Netrvalo dlouho a tato důmyslná technologie se rychle rozšířila do celé Evropy. 

Čínští archeologové Yang Hong a Zhu Fenghan se ale domnívají, že k vůbec prvnímu vyrobení opakovací kuše mohlo dojít již v roce 2000 př. n. l. 

První opakovací kuši se pak podařilo objevit v hrobě v čínském městě Čchufu ve státě Lu, který je známý jako provincie Šan-tung, a pochází z roku 700 n. l.

Další archeologické nálezy ze státu Chu pak ukazují, že technologie kuší se v Číně plně rozšířila v období pozdního jara a podzimu.

Nejznámější kuší je však bronzová opakovací kuš. Byla objevená v hrobce ze 4. stol. n. l. v Qinjiazui v provincii Hubei.

Opakovací kuše byly důmyslné v tom, že dokázaly vystřelit více "nábojů" současně. Nebylo tedy nutné je po prvním výstřelu ihned nabít. Ačkoliv se spekulovalo, že za vynázelem opakovacích kuší stojí muž jménem Zhuge Liang, ukázalo se, že původního vynálezce není možné dohledat. 

Později došlo k výraznému zdokonalení opakovacích kuší. Mohly vystřelit až 10 šipek v časovém intervalu 10 vteřin. Zasáhnout tak cíl bylo poměrně snadným úkonem. 

Zdroje: www.thearcheress.com, en.wikipedia.org, www.ancient-origins.net