V Gruzii našli hybrida - napůl ženu, napůl opici. Z DNA jejich potomků zůstali vědci v šoku

Jarouš M Komořanský | 16. 1. 2023

Zana, také známá jako "Opičí žena" nebo "Wild Woman", byla žena, která žila v Gruzii v 19. století. Svůj název dostala kvůli svému neobvyklému vzhledu a chování, které byly podobné opicím. Byla popsána jako velmi silná a odolná, s tmavou pokožkou a kudrnatými vlasy.

Historické záznamy uvádějí, že Zana byla nalezena v divočině v 19. století a byla přivedena do civilizace. Několikrát se jí podařilo uprchnout zpět do divočiny, ale nakonec byla znovu nalezena a nucena zůstat v civilizaci. Měla několik – snad šest - dětí, ale nebyla schopna mluvit nebo se učit jazyk, který byl v té době běžný v Gruzii. Měla něco společného s tzv. divými dětmi?

Opičí žena, nebo snad yetti?

Existuje mnoho teorií o původu Zany, včetně toho, že byla posledním přeživším z neandrtálské populace, anebo že byla členem nějakého divokého kmene. Nicméně, žádná z těchto teorií nebyla dosud prokázána a skutečný původ Zany zůstává nejasný. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Podle svědků měla Zana rysy divokého zvířete. Teorie hovoří o tom, že byla uvězněna v pohoří Kavkaz a pokryta hustou srstí, měla "obrovskou atletickou sílu" a dokázala nechvalně proslulým způsobem předběhnout koně.

Existují dokonce i názory, že opičí žena Zana byla ve skutečnosti yetti. Tuto teorii razil například profesor Bryan Sykes z Oxfordské univerzity. Podle něj je vysoká žena jménem Zana, která žila v 19. století v Rusku, možná legendární yetti. A to hlavně kvůli jejímu vzhledu – výšce, tělu pokrytému srstí i hustým kaštanovým vlasům. Jenže daleko záhadnější jsou její děti.

Vědcům z Oxfordu se dostaly do rukou vzorky vlasů Yettiho. Rozbor DNA dopadl velmi překvapivě
Magazín

Vědcům z Oxfordu se dostaly do rukou vzorky vlasů Yettiho. Rozbor DNA dopadl velmi překvapivě

Děti opičí ženy

Zana, známá jako opičí žena, měla nejméně čtyři, možná i šest dětí od místních mužů a někteří z jejích potomků stále žijí v regionu, uvedl deník Times. V posledních desetiletích bylo provedeno několik výzkumů, které se snažily prokázat pravdivost všech historických záznamů kolem Zany, nicméně žádný z nich nebyl úplně úspěšný. DNA analýza provedená na jednom z potomků Zany ukázala, že měl značné množství evropského původu, což by mohlo naznačovat, že Zana byla skutečně žena s výjimečnými fyzickými vlastnostmi, ale ne nějaký divoký nebo primitivní člověk.

Bryan Sykes provedl testy slin šesti jejích žijících příbuzných a zubu jejího zemřelého syna Khwita. Následná analýza DNA pak odhalila, že všichni obsahují správné množství africké DNA, aby opičí žena Zana byla "stoprocentní Afričankou", ale pozoruhodné je, že se nepodobala žádné známé skupině. Více se podobala divoké šelmě, a to nejen vzhledem, ale i chováním. Například dokázala utéct koním v trysku i přeplavat řeku v silném proudu při prudkém přílivu.

Závěr profesora Sykese je ten, že předkové Zanu přišli z Afriky před více než 100 000 lety a po mnoho generací žili na vzdáleném Kavkaze. Zanu nakonec "zkrotil" šlechtic, který ji koupil jako služku a držel ji na svém panství v Tchině v Abchazské republice. Svalnatá žena spala údajně venku a běhala všude nahá, dokud v roce 1890 na panství nezemřela. Byla Zana yetti? To zřejmě nezjistíme. Ani z její DNA, ani z DNA jejích synů, jež i tak vzbudila rozruch.

Zdroje: www.lifee.cz, www.dailymail.co.uk

Tagy Bryan Sykes civilizace Gruzie Kavkaz opice Oxfordská univerzita