Síla optických iluzí

Optické iluze jsou mocným nástrojem, jak dokonale oklamat mysl. Pokud jste tomu do této chvíle nevěřili, pak si to vyzkoušejte s naším obrázkem. Stačí se na 30 vteřin zadívat na podivný "falešně barevný" hrad. 

Právě ten je schovaný za na první pohled černobílým hradem, který se následně ukáže doslova v plných odstínech nejrůznějších barev. 

Rozhodně se nemusíte považovat za blázny. Optické iluze nás jen pokaždé dokáží překvapit a účinkem se takřka nemíjejí. 

I tento hrad je běžným optickým klamem. Působí na buňky v zadní části oka a dává možnost mozku, aby vyplnil mezery. To, co na první pohled postrádá jakoukoliv barevnou škálu, se najednou vyjeví jako svět plný barev. 

K tomu, abychom touto optickou iluzí prošli tak, jak je potřeba, musíme se zadívat na modrou tečku uprostřed. Po 30 vteřinách soustředěného pohledu na falešně barevný obrázek se nám černobílý hrad promění v barevný. 

Za všechno mohou buňky

Trik této iluze spočívá ve znecitlivění buněk zadní části oka. Umožní to sítnici vidět hrad barevně. Sítnice se zkrátka přizpůsobí a my uvidíme to, co je v iluzi schované. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Tím, že se díváte na tečku uprostřed obrázku, působíte na mozek, který je schopný naprosto fascinujících výjevů. I z něčeho, co neobsahuje barvy, dokáže vytvořit barevný unikát," uvedla Dr. Helen Czerski z University College v Londýně.

Jak je to vlastně možné? Zcela jednoduše. Pokud se na nějaký bod díváme dostatečně dlouho, znecitlivíme receptorové buňky v očích. V praxi to znamená, že buňkám dojdou fotopigmenty přenášející signály do mozku. 

Výsledkem je vytvoření shodného obrazu s falešně barevným i poté, co jej odstraníme. Dá se to v podstatě přirovnat k tomu, když se na několik vteřin zadíváme do slunce nebo umělého osvětlení a poté zavřeme oči. 

Světlo i slunce bude stále viditelné. Buňky zodpovědné za detekci jiných barev než těch, na které se díváme, následně dovyplní jakýkoliv další obraz zcela totožným způsobem. 

Jak se zdá, svět optických iluzí má stále co nabídnout a zjevně nás nikdy nepřestane fascinovat.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.indiatimes.com, www.independent.co.uk