Pozor! Tato optická iluze vám přivodí halucinaci. 90 % lidí se na ni nevydrží dívat celou minutu

Natálie Borůvková | 13. 5. 2023

Překonejte sami sebe tím, že se po dobu 1 minuty zadíváte na tento zvláštní obrázek. Vnímejte, jak moc zahýbe s vaší myslí. Virální optická iluze vám totiž může způsobit halucinaci. Až 90 % lidí se na ní nevydrží dívat celých 60 sekund. Budete lepší?

Dokonalá optická iluze

Lidé milují optické iluze. Nutí je přemýšlet a často překonávat překážky vlastního vnímání. Vidět, co se očím na první pohled vůbec nevyjeví. Příkladem je i tato optická iluze, která vám v konečném důsledku navodí halucinaci. 

Dokonce během 1 jediné minuty, kdy důkladně změní vše kolem vás. Optická iluze zvaná halucinace umí oklamat mozek natolik, že na první pohled nehybný obraz vidíme s pohybující se perspektivou.

Takřka dokonalý optický klam nabízí výlet do míst, kde většina z vás nikdy nebyla. K tomu ani nepotřebuje mnohé. Plně postačí pouhé tři faktory. Červené a bílé svislé čáry a uprostřed nich malá zelená tečka. 

Právě pohled na čáry dvou barev a tečky uprostřed slibuje jízdu kamsi do neznáma. Nutno podotknout, že pro slabé povahy není příliš vhodná. Jak tedy funguje? 

Vizuální halucinace

Smysl této optické iluze je soustředěnost. Po dobu 1 minuty je nutné sledovat obrázek. Nikdo nesmí odvrátit zrak, dokud celý nezčerná. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na každého zde číhá červenobílé "zátiší" se zeleným puntíkem uprostřed. Aby k optickému klamu došlo, je nutné neodvracet zrak a plně vnímat to, co vidíte. 

V okamžiku, kdy celá obrazovka zčerná, se už soustředit nemusíte. Ba naopak byste měli upřít zrak zcela jiným směrem. Nestačíte se divit, jak se promění perspektiva vnímání vašeho okolního světa. 

Právě v tento okamžik se na krátkou chvíli přenesete do světa halucinace. Hlavně nepanikařte. Tento stav brzy vyprchá. 

Poté, co celá obrazovka zčerná, a vy se podíváte směrem nahoru, bude se vše kolem pohybovat. Pohyb není skutečný, ale iluzorní. Způsobí ho zmatek odehrávající se mezi očima a mozkem. Přesněji řečeno to, co naše oči nějakou dobu sledují, mozek ihned nezaznamená. 

Tato optická iluze vás zaručeně oklame. Vědcům trvalo 100 let, než zjistili, proč to tak je
Magazín

Tato optická iluze vás zaručeně oklame. Vědcům trvalo 100 let, než zjistili, proč to tak je

Jako důsledek se nám pak jeví pohyblivé ty věci, které žádný pohyb nevykonávají. Naopak se jedná o předměty, o nichž s jistotou víme, že jsou statické a neživé. 

Tato optická iluze způsobila senzaci. 95 % lidí nenapadne, co vlastně zachycuje
Magazín

Tato optická iluze způsobila senzaci. 95 % lidí nenapadne, co vlastně zachycuje

Optické iluze pracují s naším vnímáním a mají nám ukázat, že ne vše, co vidíme, skutečně existuje, nebo naopak, abychom viděli věci, které nikdy existovat nebudou.

Zdroje: www.mirror.co.uk, nypost.com, www.indiatimes.com

Tagy obrázek optický klam