Dokonalá optická iluze

Lidé milují optické iluze. Nutí je přemýšlet a často překonávat překážky vlastního vnímání. Vidět, co se očím na první pohled vůbec nevyjeví. Příkladem je i tato optická iluze, která vám v konečném důsledku navodí halucinaci. 

Dokonce během 1 jediné minuty, kdy důkladně změní vše kolem vás. Optická iluze zvaná halucinace umí oklamat mozek natolik, že na první pohled nehybný obraz vidíme s pohybující se perspektivou.

Takřka dokonalý optický klam nabízí výlet do míst, kde většina z vás nikdy nebyla. K tomu ani nepotřebuje mnohé. Plně postačí pouhé tři faktory. Červené a bílé svislé čáry a uprostřed nich malá zelená tečka. 

Právě pohled na čáry dvou barev a tečky uprostřed slibuje jízdu kamsi do neznáma. Nutno podotknout, že pro slabé povahy není příliš vhodná. Jak tedy funguje? 

Vizuální halucinace

Smysl této optické iluze je soustředěnost. Po dobu 1 minuty je nutné sledovat obrázek. Nikdo nesmí odvrátit zrak, dokud celý nezčerná. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Na každého zde číhá červenobílé "zátiší" se zeleným puntíkem uprostřed. Aby k optickému klamu došlo, je nutné neodvracet zrak a plně vnímat to, co vidíte. 

V okamžiku, kdy celá obrazovka zčerná, se už soustředit nemusíte. Ba naopak byste měli upřít zrak zcela jiným směrem. Nestačíte se divit, jak se promění perspektiva vnímání vašeho okolního světa. 

Právě v tento okamžik se na krátkou chvíli přenesete do světa halucinace. Hlavně nepanikařte. Tento stav brzy vyprchá. 

Poté, co celá obrazovka zčerná, a vy se podíváte směrem nahoru, bude se vše kolem pohybovat. Pohyb není skutečný, ale iluzorní. Způsobí ho zmatek odehrávající se mezi očima a mozkem. Přesněji řečeno to, co naše oči nějakou dobu sledují, mozek ihned nezaznamená. 

Jako důsledek se nám pak jeví pohyblivé ty věci, které žádný pohyb nevykonávají. Naopak se jedná o předměty, o nichž s jistotou víme, že jsou statické a neživé. 

Optické iluze pracují s naším vnímáním a mají nám ukázat, že ne vše, co vidíme, skutečně existuje, nebo naopak, abychom viděli věci, které nikdy existovat nebudou.

Zdroje: www.mirror.co.uk, nypost.com, www.indiatimes.com