Profesor Kokichi Sugihara z japonské univerzity Meiji je mistrem ve vytváření optických iluzí, které ohromují. Jeho nejnovějším výtvorem je kouzelná hračka, která vzbudila bouři na internetu. Jak jeho tajemná hračka funguje a co nás věda může naučit o umění iluze?

Nejprve se podívejte na video zde:

Zdroj: Youtube

Kouzelná hračka je malé plastové zařízení, které vypadá jako jednoduchá plastová trubice s otvorem uprostřed. Když se však díváte skrz otvor, vidíte přesvědčivý 3D objekt, který rotuje v prostoru. Úžasné je, že když hračkou pohnete nebo se na ní podíváte z jiného úhlu, zdá se, že objekt mění tvar a velikost, přestože jde jen o plochý obraz.

Jak je to možné?

Tajemství kouzelné hračky spočívá v chytrém využití perspektivy a manipulaci s mozkovým vnímáním pohybu. Profesor Sugihara z japonské univerzity Meiji je světově uznávaným odborníkem v oblasti optických klamů a jeho práce byla publikována v mnoha vědeckých časopisech a na vědeckých konferencích.

Tajemství iluze kouzelné hračky spočívá v principech perspektivy a vnímání pohybu.

Malá plastová pomůcka se skládá z průhledné kopule a černobílého vzoru vytištěného na rovném povrchu. Když se kopule položí na vzor a otáčí se, vytvoří se úžasný 3D efekt, který vytváří iluzi pohybující se spirály nebo víru. Efekt je tak přesvědčivý, že mnoho lidí má problém uvěřit, že se jedná pouze o plochý vzor, a ne o skutečný 3D objekt.

Nekonečný vír se dostal mezi lidi

Iluze funguje nejlépe, když jsou oči diváka upřeny na střed obrazce a rotace je pomalá a plynulá. Efekt lze zvýšit použitím kontrastních barev, vysoce kontrastních vzorů a přesným zarovnáním kopule a vzoru.

Hračka, která je známá také jako "nekonečný vír", se stala virální senzací na sociálních sítích, kde mnoho lidí sdílí videa a fotografie, jak si s ní hrají a vyjadřují svůj údiv a zmatek. Hračka byla prodávána jako zařízení pro uvolnění stresu, meditační pomůcka a vizuální rozptýlení a mezi nadšenci a sběrateli iluzí si získala kultovní postavení. Navíc tuto záhadu nedokáže 99 procent lidí vyřešit.

Další „hračky“ japonského vědce

Jedním z nejznámějších děl profesora Sugihary je iluze nejednoznačného válce, která v roce 2016 získala první cenu v soutěži o nejlepší iluzi roku. V této iluzi vytvořil sadu objektů, které při pohledu z jednoho úhlu vypadají jako válce, ale při pohledu z jiného úhlu se jeví jako obdélníky se zaoblenými rohy.

Práce profesora Sugihary není pouhou kuriozitou, ale má důležité důsledky pro studium vnímání a poznávání. Jeho iluze pomohly vědcům lépe pochopit, jak mozek zpracovává vizuální informace a jak vytváří koherentní a stabilní vnímání světa. Kouzelná hračka je jen nejnovějším příkladem kreativity a vynalézavosti profesora Sugihary. Je to zábavný a zábavný způsob, jak poznat zázrak iluzí a sílu lidské mysli.

Věda o iluzi

Iluze kouzelné hračky není jen trik, ale fascinující příklad toho, jak náš mozek interpretuje vizuální informace a konstruuje souvislý trojrozměrný svět. Iluze funguje na základě využití principů hloubkového vnímání, které se opírá o rozdíly ve vizuálních vstupech z každého oka a vytváří pocit vzdálenosti a hloubky. Tím, že iluze předkládá mozku protichůdné vizuální signály, jako je plochý vzor a zakřivená kopule, narušuje normální zpracování vizuálních informací mozkem a vytváří vjemovou anomálii.

Iluze nejsou jen kuriozitou, ale cenným nástrojem pro studium fungování mozku a mysli, jak se můžete přesvědčit třeba na iluzorním profilu na Instagramu. Vědci využívají iluze ke zkoumání různých aspektů vnímání, pozornosti, paměti a rozhodování a objevili mnoho překvapivých a neintuitivních jevů. Iluze například ukázaly, že naše vnímání času a prostoru je tvárné a subjektivní a naši pozornost a paměť lze snadno manipulovat vnějšími podněty a očekáváními.

Kouzelná hračka je sice jednoduchá a hravá pomůcka, ale je také svědectvím o síle iluzí a lidské fascinaci neznámým a nemožným.

www.thesun.co.uk, edition.cnn.com, en.wikipedia.org/wiki/Kokichi_Sugihara, thekidshouldseethis.com