Síla optických iluzí

Optické iluze jsou skvělým způsobem, jak zmást naši mysl. Nutí nás, abychom věřili všemu, co vidí naše oči. Dokonce i věcem, které zkrátka neexistují. 

Příkladem je i naše optická iluze. Na první pohled zcela jednoduchá. Na videu jsou po každé straně dvě tváře a mezi nimi znaménko plus. 

Instrukce zní jasně. Každý, kdo chce tuto iluzi vyzkoušet, se musí soustředěně zadívat na znaménko plus a tváře po stranách sledovat jen periferním viděním. 

Tváře se však po chvilce začnou měnit. V okamžiku, kdy se stále díváte na znaménko plus, však dojdete k nečekanému zjištění. 

Tento typ iluze, nazvaná iluze zábleskové tváře, představil Dr. Steve Rathje. Ten dokonce své video zveřejnil na sociální platformě TikTok. Sám se pak nechal slyšet, že to, co uvidíte, se může jevit jako děsivé. A nebyl daleko od pravdy. 

Co přesně vidíte? 

Rathjeho optická iluze totiž dokonale klame naši hlavu. Zmate mozek natolik, že uvěří tomu, co vidí oči.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Video sdílí dvě stejně velké tváře a lidé instruovaní pravidly mají soustředěně sledovat znaménko plus, které se nachází mezi nimi. Nikoho by předem nenapadlo, co nakonec na videu uvidí. Tušíte, co to bude?

Jakmile se soustředíte na znaménko plus, začnou se obličeje po stranách v rychlém tempu měnit za jiné. Žádný z nich nepodstoupil jakoukoliv vizuální úpravu. 

Po chvilce se však na první pohled zcela normální lidské tváře začnou měnit v obličeje připomínající mimozemšťany. Mají velké vystouplé oči, protáhlá ústa či nos. Jde však jen o optický klam, kterému mozek skrze oči zcela uvěřil. 

Rathje se přiklání k názoru, že důvodem je vyplňování mezer. K tomu se lidský mozek uchýlí pokaždé, když má k dispozici jen kusé informace. A tak z běžných lidských tváří vytvoří prapodivně vypadající jedince. 

Důvod však podle Rathjeho může být ještě jeden. Lidé mají velmi špatné periferní vidění a tak rozdíly, které mozek při tomto vidění zaznamená, má tendenci zveličit a vytvořit z nich něco, co vůbec neexistuje.

Zdroje: earthlymission.com, en.wikipedia.org, nypost.com