(Ne)viditelné kruhy

Optické iluze nutí mozek pracovat na plné obrátky. Často však vidíme jen to, co vidět chceme nebo co se naším očím zdá důležité. Příkladem je i náš obrázek. 

Znázorňuje poměrně zapeklitou optickou iluzi. Představili ji přední psychologové a až 50 procent lidí skutečně nevidí, co má. 

Když se tedy podíváte na náš obrázek, jako první vaše oči spatří jakési zapuštěné panely. Nejsou ničím překvapivým. Vídáme je jako ozdobu na stropech. To však není hlavním motivem iluze, u které si 50 % lidí skutečně nevšimne i dalších obrazců. 

Na obrázku jsou totiž kromě panelů vyobrazené ještě kruhy. Není jich tu navíc málo. Jejich počet dosahuje ekvivalentu "šestnáct". 

Je potřeba, aby se každý, kdo chce kruhy spatřit, na obrázek skutečně soustředil. Kruhy jsou velmi šikovně schované mezi jednotlivými panely. Zapeklitá optická iluze, kterou nedávno představili vědci, se stala hitem sociální platformy TikTok. 

50 % lidí netuší

Cílem této nelehké optické iluze je natolik oklamat oči, aby zkrátka viděly pouze panely. Jakmile se ale zadíváte pozorně, rázem kruhy uvidíte.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Váš mozek začne pracovat zcela novým způsobem. Bude přepínat mezi dvěma obrázky, nebo navnímá všechny obrazce najednou. Laicky řečeno uvidíte jak panely, tak kruhy. 

"Panelová" optická iluze, kterou představili vědci jako způsob, jak trénovat mysl, vznikla v roce 2006. Jejím autorem je Anthony Norcia, profesor psychologie a vývoje zraku na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. 

Norciova optická iluze je založená na tzv. segmentačních signálech. Ty se oproti běžným znalostem, jakými vnímáme obrazy, liší v jedné zásadní věci. Jsou schopné interpretovat obraz jako sérii 3D struktur. 

Výsledkem je vědomí více různých obrazců na jednom obraze. Norcia je toho názoru, polovině lidí se nepodaří spatřit všech 16 přítomných kruhů na obrázku. Ti, kterým se ale podaří zaznamenat alespoň jeden z nich, jsou podle vědce bystřejší a dokáží se lépe zorientovat v prostoru. 

„Některým pozorovatelům trvá poměrně dlouho, než si kruhů všimnou. Jiní si však prvního z nich všimli po velmi krátké době, zhruba po 10 až 15 vteřinách," dodal vědec.

Zdroje: www.bizsiziz.com, www.jagranjosh.com, www.dailymail.co.uk