Dokonalá iluze neexistujícího pohybu

Optické iluze nás nutí, abychom vnímali něco, co neexistuje. Příkladem je i tento optický klam. Vyzkoušejte si ho a sami posuďte, jak dokonale vás zmátne. 

Lidé se v optických klamech vyžívají. Nutí je přemýšlet a hledat řešení. Lámat si takříkajíc hlavu. 

Jednou z takových iluzí je i obrázek vyobrazující loď plující v silné bouři. Iluze známá jako "Chunder Thunder" je obrazem staré plachetnice na rozbouřeném moři. Každý, kdo se na ni zadívá, má pocit, že ji moře musí každým okamžikem zcela pohltit. 

Vše se zdá být naprosto reálné. Moře ožívá, vlny se valí jedna přes druhou a loď zápasí, jak může, aby v bouři přežila. 

Za vznikem tohoto optického klamu stojí Mike Pickard a Gurpreet Singh, vědečtí pracovníci z univerzity v Sunderlandu. Vytvořili něco, co zahýbe s vnímáním nejednoho z vás. 

Nehne se z místa

Optická iluze lodi plující skrze rozbouřené moře v bouři je natolik dokonalá a matoucí, že se dostala mezi finalisty soutěže nejlepších optických iluzí roku 2019.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Když se na obrázek zadíváte, jasně uvidíte loď plující bouří. Právě v tom je ale schovaný optický klam. Obrázek kombinuje nehybné prvky, které jsou rozmístěné tak, že vytváří iluzi pohybu a dokonce v nás zanechává dosti nepříjemné pocity. 

„Zdá se, že loď je zmítaná na rozbouřeném moři v divoké bouři, kde se kolem ní prohánějí vlny a po obloze se prohánějí mraky," vysvětluje iluzi Mike Pickard.

Vyobrazená posádka tak zažívá divokou jízdu s nejistým výsledkem přežití. Divák, který se staženým žaludkem obrázek pozoruje, soucítí se všemi, kdo jsou v daný moment na lodi. Tento dojem šílené jízdy není však víc, než pouhou iluzorní představou. 

Precizně ji vytváří náš mozek. A samozřejmě dokonalá práce Pickarda a Singha. Právě ti totiž tento iluzorní pohyb vytvořili tím, že posunuli všechny prvky obrazu o malou část dopředu a pak o stejnou část zpět.

Přidáním rozdílné škály záblesků pak vnesli potřebný pohyb tam, kam si usmysleli. Optická iluze lodi na rozbouřeném moři je jasným důkazem, jak málo stačí k tomu, aby to, co vidíme, vnímal mozek podle svého. Dost často zcela odlišně, než jak tomu ve skutečnosti je. 

Zdroje: www.mirror.co.uk, www.thesun.co.uk, www.timesnownews.com