Neviditelná královna

Optická iluze je tak dokonalá, že získala první místo v kategorii nejlepší optická iluze roku 2021. "Neviditelná královna" zobrazuje šachovou královnu, která je ale z jedné strany šachovnice zcela neviditelná. 

Analogová optická iluze používá současně nejjednodušší, ale také nejúčinnější mechanismy, které si výtečně hrají s našima očima. Oklamou je jedna dvě.

Neviditelná královna zobrazuje šachovou mřížku, která se nachází před zrcadlem. Je ručně nakreslená a vybarvená tak, jak má. Na jedné straně jsou postavené šachové figurky. Přesto pozornému oku neunikne jeden základní rozdíl.

Na první pohled zde není patrný předpoklad, že odraz v zrcadle bude shodný s šachovnicí stojící před ní. Pouze v odrazu zrcadla je totiž viditelná také bílá figurka šachové královny. Nejde o kouzlo, je to pouhá optická iluze.

Iluze je dokonalá ve všech detailech. Na šedých čtvercích šachového pole jsou znázorněné jakési šmouhy, které mají zobrazovat jednotlivé tahy. 

Mate i šachové velmistry

Pouhou změnou perspektivy dojde k odhalení, že bílá královna je schovaná uvnitř malé krabičky. Ta je umístěná tak, aby byla dokonale krytá a pro běžného pozorovatele zcela neviditelná. Tvůrce Neviditelné královny využil tzv. anamorfní perspektivu. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Anamorfní perspektiva pracuje na principu, že se divák musí dívat z určitého úhlu nebo pro pozorování využít předem dané zařízení. V případě Neviditelné královny je takovým zařízením právě zrcadlo. 

Anamorfóza je založená na zcela jednoduchých principech. Jejím cílem jsou umělecká díla, ze kterých dělá zcela jedinečné optické iluze. Mezi ty se mohou řadit také zoetropy nebo flipbooky.

Optická iluze Neviditelné královny funguje pouze z jednoho konkrétního úhlu, který musíte nad šachovnicí zaujmout. Laicky řečeno nám chytrý a poněkud záludný 3D tvar šachovnice v ostatních úhlech splývá. Tím činí šachovou figurku královny skrytou před naším pohledem. 

Iluze Neviditelné královny je tak dokonalá, že se na ní nachytají i ti nejlepší šachoví velmistři. 

Neviditelnou královnu vytvořil Matt Pritchard. „Iluze jsem dosáhl vytvořením maskovacího pláště neviditelnosti, který chrání královnu. Ta je pak viditelná pouze z jednoho úhlu pohledu."

Optické iluze jsou skvělým způsobem, jak potrénovat mysl a zjistit, jak moc bystří jsme, pokud jde o malé a často neviditelné detaily. Na těch ale u optických iluzí často záleží nejvíce.

Zdroje: www.creativebloq.com, www.insider.com, www.newsweek.com