Honí modrá tečka červenou, nebo naopak? Princip vědecké optické iluze dojde jen 2 % nejlepších

Natálie Borůvková | 12. 5. 2023

Věnujte pouhých pár minut své pozornosti této optické iluzi a zjistěte, jak moc je schopná ovlivnit váš úsudek. Její princip dojde jen 2 % nejlepších. Myslíte, že budete patřit mezi ně?

Princip dvou teček

Optické iluze mají trénovat naší mysl a správný úsudek. Jednou z nich je také iluze nazvaná "Kdo koho honí?" Za jejím vznikem stojí vědci s Yaleovy univerzity. Nutno podotknout, že se jim v oblasti optických iluzí podařilo vytvořit velkou raritu. 

Vědci vytvořili iluzi na první pohled zcela matoucí. Jejich optický klam je jasným důkazem, že ošálit lidské vnímání je snazší, než se na první pohled může zdát. Lidská mysl je schopná uvěřit všemu. Dokonce i situacím, které neexistují. 

Optická iluze "Kdo koho honí?" pracuje s mapou a v ní zanesenými dvěma tečkami. Červená a modrá tečka v lidském myšlení vytváří dojem, že jedna tečka honí druhou. Nejprve se zdá, že červená tečka "běží" za modrou. 

Poté následuje změna a tečky si svůj pohyb vymění. Divák tak vidí, jak modrá tečka pronásleduje červenou. Tento na první pohled bizarní pohyb však není ničím víc, než snahou diváka oklamat. 

Princip optické iluze "Kdo koho honí?" je navíc jednodušší, než by se na první pohled mohlo zdát. 

Optická iluze pohybu

Optická iluze "Kdo koho honí?" vznikla v rámci soutěže nejlepších optických iluzí. Každým rokem ji pořádá společnost Neural Correlate Society. Cílem bylo zmást diváka natolik, že uvěří pohybu jedné tečky za druhou.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Pokud podle vás honí červená tečka modrou a po nějaké chvíli si tečky role vymění, budete zklamaní. 

Ve skutečnosti se tečky vyobrazené na mapě Tokia vůbec nepohybují. Optická iluze jejich pohybu je způsobená pohybem mapy. Oklame mozek natolik, že oči sledující tečky skutečně uvěří v jejich pohyb.

Realita je ale jinde. Mapa se pohybuje nejprve jedním směrem a zhruba po třiceti vteřinách se její pohyb změní. Stále je to však mapa samotná, kde k pohybu dochází. 

Optická iluze z roku 1880 v sobě skrývá 12 tváří. Všechny je najde jen geniální člověk
Magazín

Optická iluze z roku 1880 v sobě skrývá 12 tváří. Všechny je najde jen geniální člověk

Vědci přišli s vysvětlením, že jde o důkaz vztahu, který si lidé vytváří k neživým objektům. Jednoduše jim dají schopnost vykonávat lidské úkony. „Oživlé entity obývají svět, a proto je to jejich pohyb vzhledem ke světu, který určuje, zda vidíme, že jedna tečka honí druhou," uvedli vědci z univerzity v Yale. 

Tato stará optická iluze prý prověří vaši inteligenci. Pouze géniové spatří koně během 10 sekund
Magazín

Tato stará optická iluze prý prověří vaši inteligenci. Pouze géniové spatří koně během 10 sekund

Hlavním smyslem této optické iluze bylo zjištění, co přesně vede diváka k tomu, aby viděl pohyb teček, namísto, aby se zamyslel nad tím, zdali se nemůže pohybovat právě mapa. 

Zdroje: www.insider.com, www.thesun.co.uk, www.dailymail.co.uk

Tagy optický klam Tokio Yaleova univerzita