Žena nebo tchýně?

Jde jistě o jednu z nejlepších a rozhodně jednu z nejznámějších optických iluzí, které se kdy podařilo vytvořit. Iluze "Moje žena a tchýně" slavného karikaturisty Williama Ely Hilla to určitě dokáže i vám. 

Hillova optická iluze v podobě jednoduchého obrazu je založená na způsobu, jakým jste schopní vnímat obličej. Ty se na tomto obraze ale objevují hned dva. 

Můžete zde spatřit mladou ženu, která od vás odvrací svou tvář kamsi dozadu, na hlavě má maličký klobouček se závojem, který dobře chrání její jemné kudrliny. 

Můžete si zde ale všimnout ještě další osoby. Staré svraštělé tchyně. Ta se dívá směrem k zemi. Má dlouhou protáhlou bradu, velký špičatý nos a nepříliš spokojený výraz. Působí smutně a zasmušile. 

Záleží tedy jen na vašem vlastním vnímání. Dalo by se říct, že je jen na vás, pro jakou ze dvou žen se nakonec rozhodnete. Jediné, co skutečně nemůžete, je vidět obě ženy najednou. Vždy se vám zobrazí buď mladá žena, nebo stará tchýně. 

Prozradí váš věk

Je potřeba se soustředěně zadívat na náš obrázek a nechat své oči, aby se samy rozhodly, co vlastně vidí. Vnímání každého člověka je jiné. Na tom jsou také optické iluze založené. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Můžeme vám dát jen malou nápovědu. Ústa staré tchyně tvoří náhrdelník mladé ženy. Tak co, už víte?

To, co uvidíte jako první, o vás mnoho prozradí. Odhalí totiž váš věk. Zkuste to a možná budete překvapení, jak hodně to sedí. Tento fakt zjistili dva australští psychologové ve svém výzkumu. 

Podle nich si lidé mladšího věku všimnou spíše mladé ženy, zatímco starší lidé jako první uvidí starou tchýni. 

Optické iluze jsou důkazem, jak snadno je možné oklamat naši mysl. Stačí správné vizuální podněty a výsledek je přesně takový, jaký ho autor chtěl mít. Navíc, každá optická iluze je vytvořená tak, aby se dala interpretovat hned několika možnými způsoby. 

Cílem je zjistit rozmanitost vnímání, kterou má každý člověk jinou. Odborníci se shodují, že to, jak vnímáme určité podněty, také závisí na našich zažitých představách a předsudcích. Ty se povětšinou týkají právě našeho věku a ovlivňují primární interpretaci obrazu na podvědomé úrovni.

www.womansworld.com, en.wikipedia.org, editions.covecollective.org