Oleg se narodil 23. září roku 1967. Vystudoval polytechnický institut ve Lvově a stal se architektem. Mezi jeho vášně však patří olejomalba a optické iluze. Svou tvorbu proto nazývá „Dvovzory“ neboli „Dvojité vidění”.

„I obrazy jsou schopné vyprávět příběhy. Nejdřív vás zaujme způsob interpretace, poté odhalujete myšlenku, tvář a emoce, které se odehrávají na pozadí, nebo dokonce i v popředí,” vysvětluje umělec. 

Optické iluze

Shuplyakovým cílem je, aby každý divák o jeho tvorbě přemýšlel, zapojil představivost a dokonce i skrze obraz začal toužit objevovat, klást si otázky a nakonec poznal sám sebe. „Iluze je podle mého názoru tajemným elixírem, jenž nám umožňuje přístup do snového světa, aniž bychom museli procházet králičí norou,” píše na své oficiální stránce

Mezi jeho nejúspěšnější kresby patří optická iluze s názvem Čtyři ženy. Na první pohled je jasné, že na obrázku je krásná slečna s bujnou kšticí, která zasněně telefonuje. „První dámu najde každý, zbývajících tří si ale všimne jen asi 2 % lidí,” říká malíř.

Čtyři ženy

Tajemstvím, jak odhalit skryté tváře či postavy, je podívat se na výjev z různých úhlů. „Otáčejte hlavou, přivřete jedno oko, poodstupte dál nebo se naopak přibližte. Hrajte si a nevěřte prvnímu úsudku,” směje se autor. 

Jeho doporučení je praktické. I přesto, že dlouhovlasá dívka vypadá, že v ruce drží telefon, není tomu tak. Její pravé předloktí a dlaň je ve skutečnosti druhá dáma s krásnými bílými šaty. 

Pokud jste si ji identifikovali, můžete si všimnout i třetí ženy, jejíž profil vyčnívá do prostoru. Poslední krasavice je nejlépe rozeznatelná, když se na kresbu podíváte z větší dálky a budete ji vnímat jako celek. Najednou spatříte tvář. Rty a brada se nacházejí na břiše první ženy, náhrdelník je zároveň zavřeným okem a pravé předloktí vyčnívajícím nosem.

Zdroje: www.mpsnet.net, www.saatchiart.com, www.dailystar.co.uk