Orel Haastův byl skutečně majestátní obr. Největší známý orel vážil ohromujících 15 kilogramů, čímž předčil i své moderní „kolegy“, jako je třeba orel harpyjový. Samice orla Haastova byly impozantní a rozhodně byste se s nimi nechtěli potkat tváří v tvář. Stavbou těla v mnoha ohledech dokonce překonávaly samce a dosahovaly hmotnosti přes 14 kilogramů, délky téměř 1,5 metru a výšky kolem 90 centimetrů. Byly tak o neuvěřitelných 40 % větší než dnešní nejmohutnější orli.

Titáni novozélandského nebe

Orel Haastův se svými mohutnými křídly a osvaleným trupem kdysi dominoval novozélandskému nebi. Jeho dechberoucí velikost však nebyla náhodnou hříčkou přírody, ale evoluční reakcí na přítomnost kolosální kořisti - nelétavých ptáků moa obývajících Nový Zéland. Tito mohutní ptáci, vážící až 230 kilogramů, byli pro orla Haastova hlavním zdrojem obživy a jejich hojnost umožňovala tomuto ptačímu obrovi prosperovat.

Pohyboval se v křovinách

Orel Haastův se svými potravními zvyklostmi podobnými supům se pohyboval zejména v lesích Nového Zélandu. I když se jeho rozpětí křídel může zdát na jeho velikost malé, odhaduje se na 3 metry, krátká a široká křídla orla byla strategicky přizpůsobena pro manévrování v hustých křovinách a lesích.

Jak vypadali, se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Potravní řetězec je vyhubil

Maorové, první lidští osadníci na Novém Zélandu, byli nedílnou součástí tehdejšího ekosystému těchto obrů a sdíleli své životní prostředí s obrovským orlem Haastovým i kolosálním moa. Když však Maorové začali ve velkém lovit nelétavé ptáky, včetně moa, jejich činy spustily řetězovou reakci, která vedla k úhynu orlů.

Maorské legendy

Legendy Maorů, které se předávají z generace na generaci, vykreslují živý obraz obrovského lidožravého ptáka známého jako Poukai. Vědci ve snaze o pochopení příběhů ztotožnili tohoto mýtického tvora s orlem Haastovým. Maorské legendy hovoří o mohutných černobílých ptácích s červeným hřebenem a žlutozeleně zbarvenými konci křídel, kteří jsou schopni dokonce i napadat lidi v horách.

Když odborníci zkoumali kosterní pozůstatky orla Haastova, skutečně vyvstal portrét hrozivého dravce, který se odvážil napadnout a lovit i člověka. Důkazy zakořeněné jak ve vědeckých analýzách, tak v kulturním folklóru rozluštily záhadu tohoto obrovského dravce, který kdysi vládl obloze, ale podlehl tlaku měnícího se ekosystému, a nakonec zhruba před 500 lety vyhynul.

Zdroje: www.lidovky.cz, roaring.earth, cs.wikipedia.org