Vědci našli pruty zvláštního načervenalého kovu, který nikdy předtím neviděli, a někteří odborníci se domnívají, že by mohlo jít o bájný kov Atlantidy. Podle jedné z legend vynalezl slitinu legendární první thébský král Kadmus a byla prý považovaná za jen o něco méně vzácnou než zlato.

O orichalku se zmínil starořecký filozof Platón, který jej popsal jako kov s jedinečnou červenozlatou barvou a vysokou hodnotou, a ještě před ním Hésiodos v 8. století př. n. l. Podle Platóna se orichalcum těžilo v Atlantidě a používalo se k výzdobě stěn a podlah městských chrámů a paláců, které pak neskutečně a nepřehlédnutelně zářily.

Kov je stejnou záhadou jako Atlantida

Zóny země byly obklopeny kamennými stěnami různých barev, černé, bílé a červené, které se někdy pro ozdobu prolínaly; nejvzdálenější stěna byla potažená mosazí, druhá cínem a třetí, což byla stěna citadely, zářila červeným světlem orichalku," psal Platón.

Navzdory četným teoriím a spekulacím zůstává přesná povaha orichalku po staletí záhadou. Někteří odborníci se domnívají, že šlo o druh slitiny, mosazi nebo bronzu, jiní soudí, že to byl vzácný exotický kov, který se mezitím ztratil v historii.

V roce 2015 tým vědců a archeologů z Kalábrijské univerzity a superintendence kulturního dědictví Kalábrie nalezl ve vraku starověké lodi, která se potopila u pobřeží města Gela na jihu Sicílie přibližně před 2 600 lety, několik slitků neobvyklého načervenalého kovu.

Poté v únoru 2017 vyzvedli z vraku ležícího v hloubce asi 3 m množství slitků a dvě korintské válečné přilby a nádoby, v nichž se kdysi uchovávaly vzácné vonné oleje.

Nejvíce pozornosti však vzbudil právě onen kov, který ani po tisících let pod mořem neztratil na barvě, zářivosti ani kráse. Vědci předpokládali, že loď vezla náklad kovů z východního Středomoří, když se potopila. Tým objevil slitky během vykopávek vraku lodi v roce 2015 a od té doby je zkoumá.

Podívejte se na zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Atlantida vyloučena!

Slitky byly z vraku lodi vyzdvižené nadvakrát. V roce 2015 šlo o 39 nahrubo odlitých hrudek, v roce 2017 odhalili potápěči u bahna dalších 47 slitků. „Loď pochází z konce šestého století před naším letopočtem. Pravděpodobně ji zastihla náhlá bouře a potopila se právě ve chvíli, kdy se chystala vplout do přístavu," řekl sicilský archeolog Sebastiano Tusa, a tím vyloučil Atlantidu, která dle Platóna sklouzla pod vlny o mnoho stovek - možná tisíců - let dříve.

Záhadné složení neznámého kovu

Prvotní analýza kovu ukázala, že se skládá z mědi, zinku a malého množství železa, olova a niklu. Poměry těchto prvků se však liší od těch, které se nacházejí v jiných známých kovech ze starověkého světa, což vedlo některé odborníky ke spekulacím, že by se mohlo jednat o orichalcum.

Objev samozřejmě vyvolal nadšení mezi vědci a milovníky historie po celém světě a někteří jej označují za průlom v našem poznání starověkého světa. Jiní však varovali před unáhlenými závěry a vyzvali k další analýze a výzkumu.

Záhada orichalku není dosud zdaleka vyřešená. I když kov nalezený ve vraku lodi může být novým typem slitiny nebo dosud neznámým kovem, stále nevíme, zda se skutečně jedná o legendární kov z Atlantidy.

Zdroje: www.news.com.au, en.wikipedia.org/wiki/Orichalcum