Oblíbená oslí jízda 

Oslí jízda jakožto oblíbený způsob trestu v počátcích novověku používal v celé Evropě, ale vznikl již ve středověku pravděpodobně na území Čech.

Trestané na něm byly především osoby jemnějšího pohlaví, tedy ženy. Cílem oslí jízdy bylo dotyčné způsobit co možná největší bolest. Ostrá konstrukce španělského kozla tak spolu s pohybem po hraně nástroje znamenaly velkou bolest.

Každý, kdo musel oslí jízdu absolvovat, seděl na tomto zařízení obkročmo. Je tedy jasné, že jízda na španělském kozlovi zasáhla nejcitlivější části těla. 

Při delším trvání oslí jízdy však kromě pohmožděnin docházelo ke zlomeninám pánve, sterilizaci a následně celkovému selhání organismu.

Krutý způsob mučení

Oslí jízda byla nejvíce používaná v 16. století. Právě pro podobnost s oslem či kozlem dostala tento bizarní název. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Kozel byl sestavený tak, aby na veřejném prostranství řádně potrestal všechny, které měl a vyděsil ty, jež aktu přihlíželi.

Byl zhruba 150 cm vysoký, aby mučený nedosáhl nohama na zem a nemohl si za žádných okolností ani na chvilku ulevit. 

Cílem oslí jízdy bylo doznání viny viníka a zároveň řádné vykonání tělesného trestu. Oslí jízda příslušela všem, jež se provinili. Od drobných krádeží po zabití. 

Nejčastějšími trestanci však byly právě nevěrné ženy. Jim oslí jízda měla důkladně ukázat tíhu jejich provinění. Odsouzené většinou měli závaží zavěšené na nohou. 

Zdroje: cs.unionpedia.org, cs.m.wikipedia.org, cs.unionpedia.org