Neznámá supercivilizace postavila na opuštěném ostrově záhadné stavby a zmizela beze stopy

Tereza Malá | 19. 12. 2022

Ostrov Malden je malý, vyprahlý a neobydlený atol v srdci Tichého oceánu, asi 2 400 km jižně od Havaje. Je jedním z 32 atolů, které tvoří Republiku Kiribati. Nevýznamné? Nikoli. Na neobydleném ostrově jsou totiž zbytky chrámů. Kdo je postavil a kde jsou?

Na ostrově nenajdeme žádné obyvatele, kromě ptáků. Je to jedno z nejizolovanějších míst na planetě, kde bychom rozhodně nečekali stopy ztracené civilizace, která tu však očividně byla. Svědčí o tom ruiny, nacházející se v bujné vegetaci, dokazující, že ostrov byl svého času osídlen neznámými lidmi. A to zde po sobě zanechali kamenné stavby, a pak náhle zmizeli. Maldenské kamenné stavby se nacházejí na plážových hřebenech, především na jižní a severní straně ostrova, celkem zde je ve 21 lokalitách asi 40 chrámů.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Na ruinách sedí mořští rackové

Ostrovu Malden se v 19. století říkalo Ostrov nezávislosti. Nejen zbytky chrámů, ale i další indicie ukazují na to, že má za sebou toto místo překvapivě bohatou historii. Kromě záhadných kamenných staveb zde Britové kolem roku 1950 v rámci operace Grapple testovali jaderné zbraně. Dnes je však ostrov poklidným hnízdištěm ptáků a domovem zvláštních ruin, jejichž účel i tvůrci jsou neznámí.

Kamenných "chrámů“ je na ostrově asi 40 a nápadně se podobají stavbám nalezeným na Nan Madolu v Pohnpei v Mikronésii. Jenže toto místo je více než 5000 kilometrů daleko. Navíc stavby jsou zcela opuštěné, a tak vyvstává i otázka, proč se vůbec kdysi lidé na tomto konci světa usídlili?

Podivné stavby svědčí o mnohém vlivu

Kamenné stavby vypadají jako mikronéské, ale nesou i určité znaky podobných staveb v Polynésii anebo znaky melanéského vlivu. Někteří historici tvrdí, že na ostrově se mohla polynéská náboženská víra vyvinout v novější verzi, proto se zde nejrůznější vlivy mísí.

Vedle chrámů se na jednotlivých lokalitách nacházejí domy a hroby, takže ostrov byl dříve trvale osídlen. Jak byly kameny opracovávány, nevíme.

Vědci vyřešili záhadu obřích hlav Velikonočního ostrova. Zjistili, proč vznikly
Magazín

Vědci vyřešili záhadu obřích hlav Velikonočního ostrova. Zjistili, proč vznikly

Ač jsou stavby kamenné, k jejich stavbě nebylo zapotřebí mnoho osadníků. Odborníci se shodují, že je mohlo postavit jen sto lidí, což zase není tolik. Tito obyvatelé Maldenu mohli stavby používat k náboženským účelům a ke shromažďování. Na Maldenském ostrově se ale nachází i řada kamenitých cest vedoucích k moři, které jsou dnes sice značně poškozené, ale jasně ukazují, že vždy vedly odnikud nikam. Lidé z okolních ostrovů věří, že ostrovy v Tichém oceánu jsou posledními stopami dřívějšího kontinentu jménem Mu nebo Lemurie, který se potopil před mnoha staletími. Někteří zasvěcení se domnívají, že stavby vytvořila námořní odnož Inků, která v kamenných stavbách nepochybně rozpoznala ozvěnu mistrů zedníků z And. Jiní zase, že chrámy postavili čínští objevitelé, nebo dokonce ztroskotaní námořníci, kteří byli vděční, že přežili. Každopádně kamenné ruiny jsou dobře viditelné a zaznamenané.
Snad se o nich jednou dozvíme více.

Zdroj: Youtube

Zdroje: https://www.historicmysteries.com/malden-island/, https://www.ancient-origins.net/ancient-places/malden-island-0010676, https://axismundi.blog/en/2021/04/26/the-mysterious-ruins-of-Malden-Island-in-the-Pacific-Ocean/

Tagy Andy Havaj chrám Kiribati Mikronésie Polynésie Tichý oceán zřícenina