Pátrání po podivném ostrově

Příběh Písečného ostrova sahá až do 18. století, kdy evropští průzkumníci začali poprvé mapovat Tichý oceán. Ostrov se nacházel v oblasti Tichého oceánu známé jako Korálové moře, mezi Austrálií a Novou Kaledonií.

První zmínka o Písečném ostrově se objevila na mapě vytvořené britským průzkumníkem kapitánem Jamesem Cookem. Jeho mapa zobrazovala ostrov, nacházející se zhruba v polovině cesty mezi Austrálií a Novou Kaledonií. 

Ostrov byl údajně nízko položený, písčitý a neobydlený. Během následujících dvou století se Písečný ostrov objevil na mnoha mapách Tichého oceánu a stal se známým orientačním bodem pro navigátory a námořníky.

Když v roce 1876 proplouvala touto oblastí loď Velocity, nenašla po něm ani stopu. To byl začátek záhady, jež vrtá hlavou historikům, kartografům a vědcům už téměř 150 let.

Několik následujících expedic se pokusilo Písečný ostrov najít, všechny však byly neúspěšné. Na počátku 20. století začali někteří vědci spekulovat nad teorií, že Písečný ostrov možná nikdy neexistoval a byl jen kartografickou chybou, udržovanou při životě po dlouhá staletí.

Podle jedné z teorií mohl Písečný ostrov vzniknout chybou prvních objevitelů, kteří špatně zanesli souřadnice zeměpisné šířky a délky. Ostrov se tak stal uznávanou součástí tehdejších map Tichomoří, přestože ho nikdo nikdy neviděl.

Existuje vůbec?

Podle další teorie byl Písečný ostrov pouhým přeludem vytvořeným atmosférickými podmínkami, díky nimž se zdálo, že se v dálce skutečně ostrov nachází. Tuto teorii podporovaly zprávy námořníků, kteří tvrdili, že ostrov viděli.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Navzdory všem teoriím zůstává přesný důvod zmizení Písečného ostrova záhadou. Někteří se domnívají, že mohl být zničený sopečnou erupcí, nebo ho jednoduše pohltilo moře. Jiní věří, že byl pouhým výplodem fantazie prvních objevitelů.

Souřadnice ostrova jsou záhadou i dnes. Na Google mapách mizí a znovu se objevuje. Po přesné příčině vědci pátrají, zatím však bez úspěchu.

Záhadu Písečného ostrova se možná nikdy nepodaří zcela vyřešit. Odkaz ostrova však žije dál v některých mapách i představách těch, jež jeho nepolapitelná existence zaujala. Písečný ostrov je připomínkou neustálého tajemství a zázraků našeho světa a nekonečného potenciálu pro objevování a zkoumání.

www.outlookindia.com, www.gebco.net, www.indiatimes.com