Hitlerův James Bond: Zjizvený žoldák Skorzeny se neštítil žádné špinavé práce

Lenka Samuely | 27. 11. 2020

Byl podplukovníkem Hitlerovy elitní gardy. Byl inteligentní, mazaný a odvážný. Jeho zjev se stal symbolem nacistického fanatismu - byl skoro dva metry vysoký, měl ledově modré oči, jizvu přes celou tvář a pohrdavý úsměv. A dodnes se o něm vyprávějí děsivé legendy.  

Podle historiků Otto Skorzeny nerespektoval žádná pravidla, neštítil se vraždit zajatce a civilisty a nedělalo mu problém pracovat pro kohokoli, kdo zaplatí. Právě jeho povaha byl důvod, proč si ho Hitler vyhlídl a posílal ho do akcí, v nichž se nemohl spolehnout pouze na obyčejné vojáky. Jednou z těchto akcí byla i záchrana italského spolutvůrce a zakladatele fašismu Benita Mussoliniho (Zdroj: https://allthatsinteresting.com/otto-skorzeny).

Otto Skorzeny se narodil 12. června 1908 ve Vídni jako druhý syn do středostavovské rakousko-uherské rodiny. Jeho otec Anton měl kořeny v Čechách, matka Flora na Slovensku. K legendární jizvě na tváři, díky které mu Američané přezdívali Scarface, tedy Zjizvená tvář, přišel jako student - buršák - při boji s mečem. Díky tomu, že se znal s budoucím šéfem Hlavního úřadu říšské bezpečnosti Reinharda Heydricha, Ernstem Kaltenbrunnerem, začal budovat kariéru v elitní jednotce Lieberstandarte SS Adolf Hitler. V ní prokázal takovou statečnost, že mu následně Hitler předložil úkol - vysvobodit Mussoliniho (Zdroj: https://www.worldwars.com/otto-skorzenys-rescue-of-mussolini-12-september-1943/).

Právě průběhem této akce se klidně tvůrci Jamese Bonda mohli inspirovat. Kluzáky s hákovými kříži se tiše vznášeli nad italskými Alpami a hledali místo k přistání. Jediné vhodné našli u hotelu, kde Mussoliniho drželi. Po krátké přestřelce výsadkáři prominentního vězně osvobodili, Skorzeny s ním nasedl do letadla, které ale bylo, díky jejich váze, přetížené a mělo problém vzlétnout. Zjizvená tvář však pilota donutil, aby udělal vše, co je v jeho silách. Dodnes zůstává záhadou, jak je možné, že letadlo nespadlo do údolí a celou posádku dopravilo do bezpečí (Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Otto_Skorzeny).

Jídelníček diktátorů: Mussolinimu páchlo z úst a čemu říkal Hitler čaj z mrtvol
Magazín

Jídelníček diktátorů: Mussolinimu páchlo z úst a čemu říkal Hitler čaj z mrtvol

Další akce podobného typu na sebe nenechaly dlouho čekat. Ke konci války stál Skorzeny u většiny špinavostí z celé Evropy. Jeho komando potlačilo Slovenské národní povstání a vraždilo v Jugoslávii, Polsku i na Moravě. Na konci války sám Zjizvená tvář popravoval vojáky, kteří se snažili dezertovat. Neunikl ale Američanům, kteří ho uvěznili v zajateckém táboře v Darmstadte. Odtud v roce 1948 unikl a začal poskytovat poradenské služby. Cvičil tak speciální jednotky egyptské armády, radil prezidentu Džamálovi Násirovi, a pak se nechal najmout Mossadem. Dne 5. července 1975 zemřel v Madridu na rakovinu plic. Dodnes je tento muž známý jako „nejnebezpečnější muž Evropy“, ne pro to, čeho dosáhl, ale čeho by dosáhnout mohl.

Tagy Adolf Hitler Benito Mussolini Ernst Kaltenbrunner Evropa James Bond Mosad Otto Skorzeny Reichssicherheitshauptamt Reinhard Heydrich Slovenské národní povstání