Koule vykopali dělníci v pyrofylitových dolech, které vlastní společnost Wonderstone. Jedná se o tmavě červenohnědé až modré, poněkud zploštělé koule, které mají různou velikost, od necelého centimetru do deseti centimetrů v průměru. Navíc některé jsou jako by zdobené, mají na sobě linie, dokonalé rovnoběžky, tři drážky probíhající kolem středu koule, takže podle některých názorů nemohly být vyrobeny na Zemi, ale pouze ve vesmíru. Vzorky koulí jsou uloženy v Klerksdorpském muzeu v Klerksdorpu, městě vzdáleném asi 70 km od Ottosdalu.

Jak se tyto záhadné koule objevily? A jsou opravdu záhadné?

Předměty mimo mísu

Kovové objekty byly datovány do doby před 3 miliardami let a jsou proto klasifikovány jako objekty "artefakty mimo mísu" (i místo - překl.). Tento termín znamená, že se jedná o objekty historického, archeologického nebo paleontologického zájmu nalezené ve velmi neobvyklém nebo zdánlivě nemožném kontextu, které by mohly zpochybnit konvenční historickou chronologii tím, že jsou "příliš vyspělé" pro úroveň civilizace, která v té době existovala (patří sem třeba i Turínské plátno, Bagdádské baterie a mnoho dalších). S tímto termínem přišel americký přírodovědec a kryptozoolog pro označení předmětů, které naznačují přítomnost inteligentních bytostí mnohem dříve, než se předpokládala existence lidí.

Záhada se nekoná!

Jak se ale později ukázalo, Klerksdorpské sféry nebo koule chcete-li, však nejsou ani mimo mísu a nejsou dokonce ani záhadné. Ve skutečnosti se jedná o konkrece vzniklé vysrážením sopečných usazenin, popela nebo obojího poté, co se nahromadily před 3 miliardami let. Tyto konkrece mají často vejčitý nebo kulovitý tvar. Někdy je proto lidé přirovnávají k dinosauřím vejcím, v případě Klerksdorpských koulí je považují i za mimozemské úlomky nebo lidské artefakty.

Tedy nejen dokonalý tvar koulí, ale i jejich zdobení lze vysvětlit. Šířkové hřebeny a rýhy, které koule vykazují, jsou rovněž přirozené. Nejsou přitom vztaženy jen k těmto koulím, ale vyskytují se i v konkrecích nalezených jinde na Zemi, jako jsou například "mramory Moqui" nalezené v pískovci Navajo v jižním Utahu a karbonátové konkrece nalezené v okrese Schoharie ve státě New York. Podobné konkrece staré až 2,8 miliardy let byly nalezeny také v Hamersley Group v Austrálii.

NASA? Hloupost

V souvislosti s těmito objekty se objevilo mnoho nepravdivých tvrzení. Podle testů NASA jsou koule tak přesně vyvážené, že mohly vzniknout pouze v beztíži. Ale NASA toto možná nikdy neprohlásila, protože neexistuje žádný záznam. Navíc objekty nejsou kulovité, ale elipsovité. A stejně tak není pravda, že jsou vyrobeny z kovu tvrdšího než ocel. Toto tvrzení je obecně nesmyslné, protože tvrdost oceli se může lišit v závislosti na typu slitiny a zpracování. Pyrofylit je sedimentární hornina, která má obecně trojku na Mohsově stupnici tvrdosti, zatímco koule, které zůstávají nezměřeny, se zdají být mnohem tvrdší.

Wonderstone – název společnosti předurčil záhadu koulí?

Koule byly nalezeny v pyritových dolech. Minerál zvaný pyrofylit se skládá z hydroxidu křemičitanu hlinitého (Al2Si4O10(OH)2) a je to poměrně měkký minerál, který se používá ve výrobě. Vyrábějí se z něj například brzdy vlaků, letecké součástky a je využíván i v sochařství.

Ložisko Wonderstone je údajně staré někde mezi 2,8-3 miliardami let a právě uvnitř tohoto ložiska pyrofyllitu byly nalezeny všechny koule z Klerksdorpu.

Koule od jejich prvního objevu zkoumala řada lidí, především Paul. V. Heinrich, geolog a archeolog na Státní univerzitě v Louisianě, a tým vedený profesorem geologie na univerzitě v Johannesburgu Brucem Cairncrossem. Zároveň neexistuje žádný záznam o tom, že by NASA tyto artefakty financovala nebo řídila jejich studium. Klerksdorpské koule, běžně známé také jako rýhované koule, tedy opět nejsou definitivním důkazem vyspělých technologických schopností dávných prehistorických kultur.

Zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/Klerksdorp_sphere, en.wikipedia.org/wiki/Out-of-place_artifact, www.amusingplanet.com, mysteriousuniverse.org