Dokonalé město

Ačkoliv se nedá s přesností určit, jak staré město Özkonak skutečně je, systémy, které jsou jeho nedílnou součástí, vykazují poměrně vysoký stupeň vyspělosti. 

Průmyslové systémy jsou rozmístěné po celé ploše podzemního města. To bylo roku 1972 objevené místním farmářem, který nechápal, kam se ztrácí všechna voda, kterou zavlažuje své rostliny. 

Město Özkonak je plné chodeb a otvorů. Özkonak patří mezi 3 rozsáhlé podzemní pevnosti, které se v daném regionu vyskytují. Přesto je něčím jiné a "lepší", než pevnosti v Kaymaklı a Derinkuyu. 

Kromě několika na sebe položených úrovní vyhloubených komor napojených na dokonale propracovaný větrací a vodní systém, který vlastní každá z těchto lokalit, je součástí Özkonaku také zcela vyspělý komunikační systém.

Plné šílených pastí

Tento komunikační systém umožňuje desetipatrovému Özkonaku snadný kontakt s dalšími úrovněmi města, ležícími nad i pod ním.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

To ale není jediná výhoda, kterou Özkonak disponuje a může se pyšnit. Vyznačuje se také dokonalým systémem ochrany. 

Özkonak byl přísně střežený horkými oleji. Byly umístěné nad každým vchodem vedoucí dovnitř. Jakmile tak do města toužil vstoupit nezvaný host či nepřítel, který chtěl na město zaútočit, horký olej umístěný nad vchodem dovnitř se mu vylil přímo na hlavu. Znamenalo to jistou smrt. 

Šílené pasti sloužily jako ochrana. Nutno podotknout, že splnily přesně to, co měly. 

Oleje byly umístěné ve zhruba 5 cm velkých otvorech nacházejících se nad vchody. Kromě útoků na zmíněné vetřelce se využívaly také ke komunikačním účelům. 

Dnes je Özkonak přístupný veřejnosti. Návštěvníci se mohou podívat do čtyř z jeho 10 pater a zakusit tak na vlastní kůži život v podzemí. 

Město Özkonak je součástí krásného regionu Kapadocie a vyznačuje se mnoha přírodními i lidmi vytvořenými divy. Podzemní města nalezená v této oblasti jsou vytesaná v měkkých kamenech. 

Důvodem stavby podzemních měst byla především ochrana. Aby se ti, kteří v nich žili, snadno schovali před vnějším světem a byli z obliga před případnými útoky zvenčí. 

Zdroje: www.historyhit.com, en.wikipedia.org, www.cappadociahistory.com