Ruský vědec našel 400 milionů let stará ozubená kola a způsobil šok. Poznáte, co to skutečně je?

Lenka Bělská | 4. 5. 2023

Byl krásný den. Na odlehlém poloostrově Kamčatka se procházela parta výletníků. „Tam na tom pahorku si dáme svačinu,” oznámil vedoucí výpravy a zamířil k nedaleké skále. Když k ní dorazil, sedl si. V tu chvíli si všiml zvláštního kamene. V jeho struktuře byla zalita podivná ozubená kolečka.

Fascinovaný turista předmět schoval do kapsy. Na druhý den ukázal nález odborníkům. „Rozhodli jsme se, že horninu chemicky vyčistíme. Objevily se nádherné detaily,” vzpomíná archeolog Jurije Golubev z Petrohradské univerzity. „Kola měla šest identických zubů a jejich umístění připomínalo konstrukci hodinového strojku a dalších podobných mechanických zařízení.”

Satelit zachytil u španělských břehů stopy po dávné vyspělé civilizaci. Mohlo jít o Atlantidu
Magazín

Satelit zachytil u španělských břehů stopy po dávné vyspělé civilizaci. Mohlo jít o Atlantidu

To by možná nebylo nic zvláštního. Vědci ale zjistili, že soukolí je staré téměř 400 milionů let a je vyrobeno z neobvykle měkkého a lehkého materiálu. Sedmi centimetrový předmět byl složen z 98 % z hliníku a z 2 % z hořčíku. 

Ozubená kola z Kamčatky

„To nás zarazilo, protože v přírodě se čistý hliník téměř nevyskytuje. Pochopili jsme ale však, proč kolečka odolala zubu času,” říká Golubev. Podle vědců byla kolem kovu vytvořena speciální vrstva, jež ho chránila nejen před oxidací, ale také před vysokým teplem a tlakem.

Další otázkou bylo, zda je hliníková slitina pozemského původu. Existuje totiž také „mimozemský” hliník-26, který se nachází v meteoritech. Ten se dokáže rozložit na horčík, čemuž by odpovídala objevená dvě procenta. K potvrzení této teorie by však byla nutná další analýza.

Tyto záhadné dokonalé zdobené koule se objevují 200 let. Staré jsou ale 5000 let. Nikdo to nechápe
Magazín

Tyto záhadné dokonalé zdobené koule se objevují 200 let. Staré jsou ale 5000 let. Nikdo to nechápe

„Poslední vlastností, jenž nás mátla, bylo, že nález připomínal moderní soukolí,” přiznává archeolog. „Ozubená kola ale ležela na sobě bez ladu a skladu. V tu chvíli jsme pochopili, co máme před sebou.”

Pravěké stvoření

Zdá se, že turisté objevili zkamenělé pozůstatky mořských živočichů Laudonomphalus regularis z druhu Crinoids. Ti patří mezi evolučně nejstarší žijící ostrokožce. Hojně se vyskytovali v prvohorách a druhohorách. Pyšní se kalichovitým tělem a větvenými rameny. 

Zdroj: Youtube

Záhadou ale stále zůstává kovové složení jejich fosilizovaných schránek. Otázka, jak se hliník dostal do horniny, je totiž stále nezodpovězena.

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.gizmodo.com, www.vaishnava-news-network.org, www.azertag.az

Tagy hliník Kamčatka