Pablo Escobar: Málo známá a překvapující fakta o králi kokainu

Jan Novák | 2. 12. 2019
Pablo Escobar
Pablo Escobar

Více než dvě desetiletí po své smrti zůstává Pablo Escobar stejně známý jako v dobách, kdy byl hlavou medellínského drogového kartelu. Může za to i populární seriál Narcos, který se nedávno dostal na české obrazovky. A kdy jindy si tohoto bezesporu jedinečného chlapíka připomenout, než v den, kdy by slavil narozeniny.

Escobar, syn farmáře a učitelky, vstoupil na dráhu zločince ještě v pubertě. Podle některých zpráv byl jeho prvním nezákonným činem prodej falešných diplomů. Poté „živnost“ rozšířil i na falšované výkazy, u čehož nějaký čas zůstal.

Brit Avey se dobrovolně nechal zavřít do Osvětimi. Udělal největší chybu života
Magazín

Brit Avey se dobrovolně nechal zavřít do Osvětimi. Udělal největší chybu života

Jenže to nestačilo, a tak začal pašovat magnetofony a kradl náhrobky, které pak znovu prodával. Escobar také kradl auta a právě tento trestný čin vedl k jeho prvnímu zatčení v roce 1974. Krátce nato se už stal zavedeným pašerákem drog a v polovině 70. let pomohl založit zločineckou organizaci, která se postupem času vyvinula v medellínský kartel.

Ve vrcholném období obchodu s kokainem kartel Medellín vydělával odhadem 420 milionů dolarů týdně a jeho vůdce se rychle stal jedním z nejbohatších lidí na světě. S majetkem v hodnotě 25 miliard dolarů měl Escobar dost peněz na utrácení - a to také dělal. Jeho bohatý životní styl zahrnoval soukromá letadla, luxusní domy a slavnostní večírky. Na konci osmdesátých let údajně nabídl splatit dluh své země ve výši 10 miliard dolarů, pokud by ho vláda osvobodila od jakékoli smlouvy o vydávání.

K penězům se váže ještě jedna historka: zatímco jeho rodina byla na útěku v letech 1992–93, Escobar údajně spálil 2 miliony dolarů, aby udržel svou dceru v teple. I přes ohromné výdaje však Escobar nemohl utratit všechny peníze. Většinu z nich měl uloženou ve skladech a zakopanou v polích. Podle Escobarova bratra bylo každoročně odepsáno asi 10 procent obratu neboli 2,1 miliardy dolarů - snězeno krysami nebo přírodními podmínkami.

Escobar vlastnil řadu luxusních domů, ale jeho nejvýznamnějším majetkem byla nemovitost o rozloze 7 000 hektarů známá jako Hacienda Nápoles (pojmenoval ji po Neapoli v Itálii), která se nachází mezi Bogotou a Medellínem. Údajně stála 63 milionů dolarů, zahrnovala fotbalové hřiště, sochy dinosaurů, umělá jezera, býčí arénu, spálené zbytky sbírky klasických automobilů zničené konkurenčním kartelem, rozjezdovou dráhu pro letadla, tenisový kurt a zoo. Toto panství drogového lorda – na jehož vstupní bráně měl vystavené letadlo, které použil na první pašování kokainu do USA - bylo později vyrabováno místními obyvateli a nyní je oblíbenou turistickou atrakcí.

Hitlerův kat Ernst Reindl: Za každou sťatou hlavu dostal 30 marek, skončil zle
Magazín

Hitlerův kat Ernst Reindl: Za každou sťatou hlavu dostal 30 marek, skončil zle

V soukromé zoo v Escobara bylo asi 200 zvířat, včetně slonů, pštrosů, zeber, velbloudů a žiraf. Mnoho zvířat propašoval nelegálně do země na palubě letadel svého kartelu. Po Esobarově smrti v roce 1993 byla většina zvířat přemístěna do zoologických zahrad. Zůstali však čtyři hroši. Brzy se rozmnožili a do roku 2016 v této oblasti žilo 40 obřích sudokopytníků! Potenciálně nebezpečná zvířata poškozují místní farmy a vyvolávají strach. Úřady proto začaly hrochy kastrovat ve snaze dostat jejich populaci pod kontrolu...


Možná v naději, že získá podporu obyčejných Kolumbijců, se Escobar stal známý i pro své filantropické úsilí, které vedlo k přezdívce „Robin Hood“.

Stavěl z vlastního nemocnice, stadiony a domy pro chudé. Sponzoroval dokonce i fotbalové týmy. Jeho popularita u mnoha Kolumbijců vyrostla do nebeských výšin, čehož využil k tomu, aby byl v roce 1982 zvolen do dolní komory parlamentu. O dva roky později byl ale nucen rezignovat po kampani odhalující jeho trestnou činnost. Ministr spravedlnosti, který za kampaní stál, byl zavražděn.

Escobar řešil problémy způsobem „plata o plomo“, což znamená „stříbro“ (úplatky) nebo „olovo“ (kulky). Zatímco preferoval cestu uplácení, neměl žádné výčitky při využívání druhé možnosti, díky čemuž si vybudoval pověst naprosto nemilosrdného muže. Údajně zabil asi 4 000 lidí, včetně policistů a vládních úředníků. V roce 1989 byl kartel obviněn z výbuchu bomby v letadle, které přepravovalo údajného informátora. Asi 100 nevinných lidí zemřelo.

Zikmund Lucemburský: Ani amputace nepomohla, Lišku ryšavou zabil svatý oheň
Magazín

Zikmund Lucemburský: Ani amputace nepomohla, Lišku ryšavou zabil svatý oheň

V roce 1991 se Escobar nabídl, že se vzdá úřadům - pokud mu bude dovoleno postavit si vlastní vězení. Kolumbijští úředníci překvapivě souhlasili (což se jim nejspíš vyplatilo víc než bát se o život). Výsledkem byla luxusní La Catedral. „Vězeňské“ zařízení nejenže mělo vlastní noční klub, saunu, vodopád a fotbalové hřiště; nechyběly také telefony, počítače a faxy. Poté, co přímo v La Catedral Escobar mučil a zabil dva členy kartelu, došla vládě trpělivost a rozhodla o Pablově přesunutí do méně vyhovujícího vězení. Než však k přemístění došlo, Escobar uprchl. A to nás přivádí k…

Po útěku z La Catedral zahájila kolumbijská vláda - údajně podporovaná americkými představiteli a konkurenčními obchodníky s drogami - masivní pátrání. 2. prosince 1993 Escobar oslavil své 44. narozeniny, údajně si užíval dort, víno a marihuanu. Den byl jeho úkryt v Medellíně objeven. Zatímco kolumbijské policejní jednotky na budovu zaútočily, Escobar a bodyguard urchl na střechu. Následovalo pronásledování a přestřelka, při které byl Escobar zastřelen. Existují však i spekulace, že se zastřelil sám. Král kokainu by totiž v případě zatčení čelil možnému vydání do USA. A to nechtěl, ani trochu. Jednou prohlásil, že „by měl raději hrob kdekoli v Kolumbii než vězeňskou celu v USA“.