Podivné stvoření

Ulovili ji rybáři v Novém Skotsku a jak se sami nechali slyšet, podivnější stvoření nikdy neviděli. Ryba, kterou chytili, totiž měla zvláštní špičatý zobák, dlouhý ostrý ocas, výrazná křídla a ke všemu děsivě zářící oči. 

Vypadala jako pták, což bylo bizarní vzhledem k tomu, že žije pod vodou. „Všichni si říkali: 'Páni, to je divné, takovou jsme ještě neviděli. Byla super dlouhá, nejdelší, jakou jsem kdy ulovil," uvedl Scott Tanner, rybář, kterému se podivný úlovek podařil.

Poté, co Tanner dokončil svou několikadenní rybářskou výpravu, vrátil se domů a začal pátrat, co za podivného tvora vlastně ulovil. Vše naznačovalo, že se mu z vody podařilo vytáhnout pachiméru golfskou.

Přesto si nebyl jistý, a tak fotografie svého úlovku umístil na sociální platformu Facebook. Krátce poté se fotografie staly virálními. Lidé rozvedli rozsáhlou diskuzi o mimozemském stvoření, které se ve vodách Nového Skotska objevilo. 

O děsivém tvorovi se zářivýma očima se za několik dní napsalo velké množství příspěvků. Přesto se ukázalo, že Tanner se nepletl. Ryba, kterou ulovil, byla skutečně pachiméra golfská. 

Ryba se zářivýma očima

Pachiméře se také přezdívá strašidlo velké nebo dokonce králíkovec ohnutý. Jde o druh chiméry, která je vzdálenou příbuznou žraloka. Důvodem je především tělo tvořené chrupavkami. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

„Jsou to nejúžasnější ryby na planetě," řekla Dominique Didier, profesorka biologie na Millersvillské univerzitě v Pensylvánii. 

Ryba se zářivýma očima je však výjimečná ještě něčím jiným, než tím, že je příbuznou žraloka. Na Zemi se poprvé objevila zhruba před 350 miliony let a za tu dobu téměř nezměnila svůj vzhled. Z evolučního hlediska je tedy skvělým nástrojem, jak blíže specifikovat selektivní změny. 

„Ukazuje to na to, že zde možná nepůsobilo mnoho selektivních sil. Možná proto, že se tento druh ryb nacházel v mořských hlubinách, nebyl vystavený takovým změnám jako ostatní," dodala Didier. 

Pachiméra golfská se vyskytuje ve všech světových oceánech a hloubka, ve které žije, může dosahovat až 3 km. 

Její mimořádné dlouhý čenich je vybavený elektroreceptory. Rybě pomáhá vnímat srdeční tep potenciální kořisti. Protože však žije hluboko pod vodou, ví se o jejím rozmnožování a délce života zatím jen málo.

Zdroje: en.wikipedia.org, www.huffpost.com, www.inaturalist.org