James Garvin, hlavní vědecký pracovník Goddardova střediska vesmírných letů společnosti NASA se údajně domnívá, že pravděpodobnost dopadu velkého asteroidu na Zemi může být vyšší, než jsme si původně mysleli, jak napsal web Science Alert. Vyjádřil tak obavy, že odborníci špatně vyhodnotili stopy po předchozích dopadech asteroidů. Hrozí nám nebezpečí?

Vědci varují před nebezpečím katastrofického dopadu asteroidu již několik desetiletí, ale jeden chybný výpočet vedl k novým obavám z této hrozby.

Co se vlastně stalo?

Garvin nedávno vystoupil na konferenci Lunar and Planetary Science Conference, kde zmínil, že nebezpečí by hrozilo, pokud vědci při současných odhadech použili nesprávné údaje. Odborníci totiž využívají geologické záznamy k určení doby, kdy významné asteroidy zasáhly Zemi, a doby mezi těmito zásahy. K velkým nárazům asteroidů, které mají katastrofální následky, podle mnohých odborníků dochází přibližně každých 600 000 let.

Po těchto událostech máme většinou nějaké stopy. Když však Garvin a jeho vědecký tým zkoumali nové satelitní snímky impaktních kráterů z období posledního milionu let, dohodli se, že některé krátery mohou být větší, než se původně myslelo, což by znamenalo, že smrtící asteroidy by mohly dopadat častěji, než se dosud předpokládalo.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Asteroidy nejsou pro naši Zemi „novinkou“

Podle Centra pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) NASA je v současné době v naší sluneční soustavě známo více než 22 000 asteroidů a komet, které mohou potenciálně zasáhnout Zemi. Z nich je přibližně 8 000 klasifikováno jako "potenciálně nebezpečné" vzhledem k jejich velikosti a blízkosti naší planety.

Riziko katastrofického dopadu asteroidu není jen záležitostí science fiction. Ve skutečnosti byla Země již v minulosti zasažena asteroidy, a to s ničivými následky. Nejznámějším příkladem je dopad asteroidu Chicxulub v Mexiku, který zhruba před 66 miliony let vyhubil dinosaury a mnoho dalších druhů.

600 tisíc, nebo desítky tisíc let? To je dost rozdíl!

Výzkum dokonce naznačuje, že kilometrové objekty dopadají na Zemi přibližně každých několik desetitisíců let.

Znamená to, že i kdyby byl výpočet špatný, není se čeho obávat. Žádný asteroid se k nám neblíží a Centrum pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) přesně charakterizuje dráhy všech známých blízkozemních objektů.

NASA také spolupracuje s dalšími kosmickými agenturami a mezinárodními organizacemi na vytvoření globálního plánu reakce na dopad asteroidu. Plán zahrnuje identifikaci potenciálních míst dopadu, vývoj varovných systémů a přípravu opatření pro případ nouzové reakce.

Zdroje: www.the-sun.com,  hothardware.com, greekreporter.com