Kotvu spatřil téměř okamžitě. Byla zaháknutá o podivný kámen. Při bližším prozkoumání rybář odhalil, že se jedná o lasturu. A ne jen tak ledajakou. Ve svých útrobách schovávala nádherně hladkou perlu béžové barvy.

Muž byl ohromen. Pomocí kladky vytáhl perlorodku na palubu. „Je to znamení," pomyslel si. Odměna za to, že ve zdraví přežil nedávnou silnou bouři. Pohladil třpytící se předmět a zamířil domů. Tam perlu schoval pod postel. Každý den, když vyrážel na lov, ji pohladil pro štěstí. Netušil, že se stal majitelem milionového pokladu.

Perla z Filipín

Deset let odpočíval vzácný přírodní drahokam v prachu na podlaze, do té doby, než nešťastnou náhodou rybářův dům vyhořel. Nikomu se nic nestalo. Rodina se ale musela přestěhovat. V té době muž poprosil svou tetu Aileen Cynthii Maggay-Amurau, aby vzala perlu do úschovy.

Ta, jakmile ji spatřila, zalapala po dechu. Jako referentka cestovního ruchu na místním úřadě velmi dobře věděla, na co se dívá. V Palawanu nejsou obří perly ničím výjimečným. Tato však předčila všechny předešlé nálezy.

Byla 30,5 cm široká a 67 cm dlouhá. Vážila 34 kg. „Naložila jsem ji do auta a se svolením synovce ji odvezla ke starostovi, aby ji vystavil v atriu Nové zelené radnice v Puerto Princesa," vysvětlila. Poté se snažila přes sociální sítě najít odborníky, kteří by potvrdili, že je pravá.

Perla za tři miliardy korun

Nakonec gemologové uznali, že 170 000 karátový drahokam je přírodního původu a je největší na světě. Jeho cena byla odhadnuta na tři miliardy korun. Nabídky na prodej se začaly jen hrnout. Rybář byl však neoblomný.

Zdroj: Youtube

„Je to moje perla pro štěstí," prohlásil. „Nikdy ji neprodám." Dnes je vystavena ve vstupní hale turistické kanceláře Puerto Princesa a stala obrovským lákadlem pro všechny cestovatele.

Zdroj:

www.largest.org, www.theguardian.com, www.npr.org