750 milionů let zpátky

Online nástroj spustil paleontolog Ian Webster. Jeho cílem bylo ukázat lidem, kde se nacházelo město, ve kterém žijí. Přesto tato online mapa není taková, jaké běžně známe. Ukazuje polohu měst před 750 miliony let. 

Každý tak může najít místo, kde se právě teď nachází a podívat se, kde se nacházelo stovky milionů let zpátky v čase.

Pokud si myslíte, že přesně tam, kde je nyní, pak vás rychle vyvedeme z omylu. Pohyby tektonických desek způsobily, že se města dnes nacházejí jinde, než tomu bylo v minulosti. „Je pravděpodobné, že vaše rodné město toho procestovalo více než vy," uvedl Webster. 

Online nástroj, známý jako Ancient Earth Globe, je zcela unikátní svého druhu. Webster na něm spolupracoval s těmi nejlepšími geology. Společně se jim povedlo shromáždit takové množství dat, aby se zjistilo, kde to či ono město před 750 miliony let skutečně leželo. 

Websterův online nástroj umožňuje prozkoumat i celkové změny všech kontinentů, kterými si prošly. A to až do současnosti. 

Geniální vynález

Webstrovi se tak podařilo vytvořit zcela geniální "vynález". Jak sám uvedl, právě díky němu zjistil, že 240 milionů let zpátky bylo možné jít pěšky z New Yorku do Keni. Země vypadala zcela jinak, než jakou ji známe dnes.

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Díky Ancient Earth Globe lze dohledat, jak naše planeta vypadala v době, kdy ji obývaly určité typy organismů, nebo jak se Země změnila od chvíle, kdy zde existovaly superkontinenty. Na Zemi se vyskytovaly čtyři. Nejznámější z nich je superkontinent Pangea. 

Právě ta pak naší planetě dominovala před 240 miliony let. Pangea spojovala téměř všechny dnes existující kontinenty. Rozměrem to byla pevnina nevídaných rozměrů. Na Pangaee přežívají malí předkové ptáků, savců a dinosaurů.

Město, ve kterém dnes žijete, se před 750 miliony let mohlo klidně nacházet pod vodou. Existuje však také možnost, že Země byla v té době celá pokrytá ledovcem, a tak i vaše město bylo pouhým kusem ledu. 

„V době před 750 miliony let se na Zemi poprvé objevují různé typy jednobuněčných organismů. Například zelené řasy, které známe dnes," dodává Webster.

Interaktivní mapa má vzbudit fascinaci a respekt k vědcům, kteří se každý den snaží lépe porozumět našemu světu a jeho minulosti. Přináší celou řadu překvapení, například to, že USA byly rozdělené mělkým mořem a Florida se nacházela pod vodou,"

Zdroje: dinosaurpictures.org, www.thesun.co.uk, www.travelandleisureasia.com