Je Paní z Elche s helmou potomkem jiné civilizace? Vědci řeší velkou záhadu

Paní z Elche

Paní z Elche

Foto: Profimedia.cz

Při prvním pohledu na bustu záhadné Paní z Elche vás napadne, že vypadá jako legendární princezna Leila z Hvězdných válek. Uši ji zakrývají velká kola, jež rámují malebný obličej. Právě tato zvláštní pokrývka hlavy je pro mnoho badatelů stále záhadnou. Nosila takovou ztracená civilizace nebo dokonce bytosti z jiných světů?

Impozantní socha Paní z Elche byla objevena farmářem Manuelem Campello Esclem v La Alcudia v Elche ve Španělsku v roce 1897. Je vytvořena z vápence, má výšku 56 cm, šířku 45 cm a váží 65 kg. Několik hypotéz naznačuje, že busta zobrazuje maurskou královnu, čarodějnici, mocnou kněžku, návštěvnici z jiné planety nebo kartáginskou bohyni matku Tanit.

Pochází Paní z Elche z jiné planety?Pochází Paní z Elche z jiné planety? Z boku vypadá jako lastura.Zdroj: Profimedia.cz

Datována je do čtvrtého století před naším letopočtem. Vytvořit ji tak měla iberská kultura, jež obývala Pyrenejský poloostrov v předřímské době železné až do příchodu indoevropských Keltů mezi 9. a 7. stoletím př. n. l. Dávná civilizace za sebou zanechala mnoho zajímavých památek. To, co ale archeology nejvíce překvapuje je fakt, že busta je ve srovnání s dalšími nálezy neporušená. To vede k domněnce, že Paní z Elche byla odněkud záměrně odstraněna a uložena na místo nálezu, aby ji nikdo nemohl najít a zničit.

Paní z Elche

Busta ženy má zřetelné rysy s mandlovýma očima, malým nosem a úzkými rty. Její oděv tvoří tunika, šaty a otevřený plášť. Z uší jí visí masivní náušnice, které sahají až na ramena. Krk jí zdobí náhrdelník. Nejzajímavější jsou však kola, jež lemují obličej. Právě ta rozdmychávají dohady vědců.

Zdroj: Youtube

Někteří si myslí, že jsou součástí ozdobené helmy a mají symbolizovat hvězdnou oblohu s Měsícem a Sluncem. Nad nimi měla moc dávná bohyně Kartága Tanit. Podle konvenčních teorií jde však o účes. Zatím se totiž nenašly žádné podobné extravagantní kusy oblečení nebo výzbroje.

Na Sibiři se našly obří kruhové labyrinty z neolitu. Nikdo neví, co znamenají

Další vědci se odkazují na řeckého filozofa Platóna, jež napsal, že bájná Atlantida s nacházela právě v oblasti Pyrenejského poloostrova, kde byla busta nalezena. Paní z Elche by tak měla být potomkem dávné kultury a její helma pokročilým technologickým výdobytkem.

Není jediná

Tuto teorii potvrzují další nálezy, jež iberskou bustu připomínají. V roce 1987 byla na fénickém archeologickém nalezišti Cabezo Lucero ve španělské provincii Alicante objevena Dáma z Guardamaru. Tu zdobí podobné kruhy, náhrdelník a dlouhý plášť. Datována je do roku kolem 400 př. n. l. Socha však byla roztlučena a místy dokonce spálena.

Dáma z GuardamaruDáma z GuardamaruZdroj: Flicr.com/Rei Norax

Ještě zajímavější objev byl vykopán v roce 1969 v americkém Richfieldě v Utahu. 12 medailónů zobrazuje stejnou ženu, jejíž hlavu zdobí masivní helma s kruhy, dlouhé náušnice, copy a náhrdelník. Okraje artefaktu lemuje klínové písmo.

Digitální ilustrace zemské magnetosféry, která odráží sluneční vítr a záření ze Slunce.

Už týden se chová Slunce podivně. Vyvíjí nezvyklou aktivitu. Může ohrozit Zemi?

Tento nález podporuje teorii o přítomnosti Féničanů v Americe, včetně Brazílie, kde byly nalezeny podobné památky. To naznačuje, že dávná kultura byla mnohem vyspělejší, než se předpokládalo a dokázala přeplout Atlanský oceán tisíce let před Kolumbem. Mohla tak být ve spojení se ztracenou civilizací Atlantidy nebo mohlo jít o její potomky.

Zdroj:

www.mysteriesrunsolved.com, www.histecho.com