Cesta do Smaragdového města může vést po dně oceánu, po silnici vydlážděné ze žlutých cihel.

Vědci natočili u dna oceánu zvláštní video

Když posádka průzkumné lodi Nautilus zkoumala při své expedici oblast zvanou Liliʻuokalani Ridge, narazila na zvláštní úkaz. V mořské národní památce Papahānaumokuakea uprostřed  Tichého oceánu objevila cestu vydlážděnou ze žlutých cihel.

Vědci zůstali v údivu. Po zhlédnutí živých záběrů, které během ponorů pořídili, tento útvar z dlažebních kostek popsali jako "žlutou cihlovou cestu" či "cestu k Atlantidě". Sami ho pak označili za poměrně bizarní. 

Průzkumná loď Nautilus se zabývá studiem geologie a podmořských systémů. V oblasti Liliʻuokalani Ridge strávila několik měsíců průzkumem biologických systémů podmořských hor s vulkanickým původem. 

Na vrcholu podmořské hory Nootka tým spatřil útvar "vyschlého jezerního dna", nyní identifikovaný jako zlomový proud hyaloklastitové horniny. Tedy sopečné horniny vznikající při vysokoenergetických erupcích, kdy se na mořské dno usazuje mnoho úlomků horniny," uvedl tým vědců. 

Cesta dlážděná ze žlutých cihel pravděpodobně vznikla střídáním horkých a chladných cyklů vody podmořského dna, které způsobila aktivita spojená s erupcemi. 

Silnice ze žlutých cihel může vést ke ztracené civilizaci

Žluté kameny, které připomínají "cestu ze žlutých cihel", tedy fiktivní svět bájné Atlantidy, jsou rozmístěny v úhlu 90 stupňů a vytváří úzký pás. Zdali je to skutečně cesta ke Smaragdovému městu bájné Atlantidy, ukáže čas. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Průzkumná loď Nautilus je financována neziskovou organizací Ocean Exploration Trust. Právě ta přenáší živé záběry z lodi a poskytuje divákům informace o všem, co její dálkově ovládaná potápěčská vozidla v hlubinách nachází. 

Kromě objevu žluté silnice přinesl Nautilus celou řadu krásných záběrů neobvyklé podmořské fauny, včetně chobotnic a podivného želatinového tvora. Útvar připomínající Čaroděje ze země Oz je důkazem, jak důležité podmořské expedice jsou a jaké světlo mohou vrhnout na procesy, které se odehrávají hluboko pod mořskou hladinou.

I kdyby nalezená žlutá silnice nebyla cestou ke ztracené civilizaci, rozhodně slouží k lepšímu porozumění geologie mořského dna.

Do expedic průzkumné lodi Nautilus jsou zapojeni nejlepší pedagogové a stážisti z celého světa, kteří se prostřednictvím spojení z lodi dělí o své zkušenosti se všemi, které podmořský svět zajímá.

Zdroje:

www.sciencealert.com

tvujmagazin.cz

nautiluslive.org