Objev radaru byl vlastně jakousi cenou útěchy, přičemž hlavní cíl vypsaného výzkumu, tedy paprsek smrti, se nikdy nepovedlo vyvinout. Paprsek smrti měl zneškodnit nejen ovce, ale spíše samozřejmě nepřátelská letadla, tanky, a dokonce i živé bytosti na velkou vzdálenost. Ačkoli se objevily různé zprávy a tvrzení o vývoji takových zbraní, nikdy se nenašel žádný konkrétní důkaz, který by jejich existenci potvrzoval. Válečná technika se od první světové války neskutečně zdokonalila, ale i zde byly jisté limity. 

Británie a její sen

Británie měla coby ostrovní státe nejsilnější námořnictvo na světě, ale náhle byla ve velmi zranitelné pozici kvůli vývoji v letectví. Letounům nemohl čelit ani oceán, ani námořnictvo. Aby britská vláda zabránila katastrofě a dokázala čelit koordinovanému německému bombardování, potřebovala zcela nový způsob obrany oblohy. Začala proto vyvíjet "paprsek smrti".

Chtěli zbraň, která by dokázala na dálku usmažit piloty v jejich letadlech, odpálit bomby, které nesou, nebo sestřelit letadla z oblohy na velkou vzdálenost. Navíc se proslýchalo, že například Nikola Tesla už takovou zbraň také vyrobil, jak ukazuje toto video:

Zdroj: Youtube

Poněkud šílený Harry Grindell Matthews

Jednou z osob, která se proslavila údajným vynálezem "paprsku smrti", byl však Harry Grindell Matthews, britský vynálezce a inženýr, který tvrdil, že vyvinul zbraň schopnou zabíjet na vzdálenost několika set metrů. Matthews byl plodný vynálezce, který měl na svém kontě řadu patentů a byl známý svou prací na raných rádiových a televizních technologiích.

Na počátku 20. let 20. století Matthews tvrdil, že vynalezl zařízení, které nazval "vzdušné torpédo" a tvrdil, že je řízenou střelou, kterou lze použít k útoku na nepřátelské lodě a letadla. Ale ani zde neexistují žádné důkazy o tom, že by toto zařízení bylo někdy sestrojeno nebo vyzkoušeno. A to hlavní mělo teprve přijít.

Smrtící paprsek

Ve 30. letech 20. století Matthews tvrdil, že vyvinul novou zbraň, kterou nazval "paprsek smrti", který může nejen způsobit pád letadla, ale také výbuch střelného prachu a roztavení skla.

Podle Matthewse byla tato zbraň založena na principu infračerveného záření a byla schopna zabíjet živé bytosti a zapalovat výbušniny na vzdálenost až několika set metrů. Zbraň dokonce předvedl na veřejnosti a tvrdil, že s její pomocí zabil ovci na vzdálenost 100 metrů.

Mnozí vědci a odborníci byli k Matthewsovým tvrzením skeptičtí a nikdy se neobjevil žádný konkrétní důkaz, že zbraň skutečně existuje. Sám Matthews rovněž nikdy neposkytl žádné podrobné technické specifikace ani neumožnil zařízení nezávisle otestovat. Po dlouhém výzkumu nakonec tým dospěl k závěru, že sestrojení takové zbraně je nemožné a nepodařilo se to ani přes vypsanou odměnu 1 000 liber.

Superzbraň, kterou nikdo neviděl

Během druhé světové války britská vláda experimentovala s různými typy paprskových zbraní, včetně protiletadlových děl naváděných radarem a raných mikrovlnných zbraní, ale žádná z těchto zbraní nebyla schopna zabíjet na vzdálenost několika set metrů.

Tak tedy nezbývá, než zůstat u toho, že "paprsek smrti" byl za druhé světové války údajnou superzbraní, jejíž existence nebyla nikdy prokázána. Vynálezci jako Harry Grindell Matthews sice tvrdili, že takovou zbraň vyvinuli, ale nikdy neexistovaly žádné konkrétní důkazy, které by jejich tvrzení podpořily, a technologie potřebná k vytvoření takové zbraně v té době neexistovala.

Nakonec Britové ale stejně zvítězili, a to díky detekčnímu systému, který jim umožňoval poznat, že nepřátelská letadla jsou na cestě mnohem dříve, než dosáhnou britského nebe. Jednalo se o rádiovou detekci (RDF), tedy radar. Ten později změnil nejen průběh druhé světové války, ale i celý svět.

Ač tedy soutěž rozpoutala mezi vědci šílenství, paprsek smrti se vyrobit nepodařilo.

Podívejte se zde:

Zdroj: Youtube

www.warhistoryonline.com, en.wikipedia.org/wiki/Harry_Grindell_Matthews