Společnost Stanley Motor Carriage Company, kterou založili bratři-dvojčata Francis a Freelan Stanleyovi, byla na počátku 20. století známá výrobou automobilů poháněných párou. Stanley Rocket byla speciálně upravená verze oblíbeného modelu Stanley Steamer, který společnost vyráběla. Vůz byl vybavený většími parními kotli a proudnicovou karoserií navrženou pro jízdu vysokou rychlostí.

Rekordní jízda vozu Stanley Rocket v roce 1906 byla přelomovým okamžikem v historii rychlostních závodů a automobilové techniky. Přestože rekord vozu byl od té doby překonaný mnoha dalšími vozidly, zůstává jeho úspěch působivým milníkem a svědectvím o vynalézavosti a inovativnosti prvních automobilových průkopníků.

Na zajímavé video o tomto parním voze se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nebezpečí nebránilo v touze po rekordu

Rekordní jízda vozu Stanley Rocket byla na svou dobu pozoruhodným výkonem a ukázala potenciál parních automobilů pro vysokorychlostní závody. Upozornila však také na nebezpečí, která taková rychlá jízda přináší. Jen několik měsíců po rekordní jízdě se Fred Marriott stal účastníkem vážné nehody.

… a následovala smrt

V říjnu 1906 se Marriott pokusil překonat svůj vlastní rychlostní rekord na úseku silnice č. 1 v Topsfieldu ve státě Massachusetts. Řídil upravenou verzi vozu Stanley Rocket nazvanou Stanley Steamer Flying Teapot, která měla ještě uhlazenější karoserii a výkonnější motory. Během jízdy však vozu praskla přední pneumatika, Marriott ztratil kontrolu a narazil do telegrafního sloupu. Při nehodě se vážně zranil a o překonání rekordu se již nikdy nepokusil.

Jaká tedy byla rychlost?

Jak je uvedeno v článku na webu Autosalon.tv, „95 % lidí nedokáže odhadnout, jak rychle Stanley Rocket jel, když před více než 100 lety vytvořil rekord".

A jaká byla ona neskutečná rychlost automobilu? Představte si, že před skoro 120 lety dokázal parní automobil vyvinout rychlost 205,44 km/h!

Díky tomuto úspěchu se Stanley Rocket stal nejrychlejším vozem na světě té doby a průkopnickým milníkem v historii automobilismu. Možná i proto a navzdory nebezpečí a rizikům, která s tím souvisela, byl rychlostní rekord vozu Stanley Rocket z roku 1906 pozoruhodným úspěchem, který připravil půdu pro budoucí vysokorychlostní závody a automobilové technologie. I dnes, o více než sto let později, je rekordní rychlost vozu pro mnoho lidí stále působivá a překvapivá.

Zdroje: www.autosalon.tv, en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Motor_Carriage_Company, www.wickedlocal.com