Návštěvy ve vězení fungovaly, dokud se nezjistilo, že se po nich rodí děti

Týdeník Květy | 7. 7. 2019

Déle než století trvala v americkém státě Mississippi tradice partnerských návštěv ve vězení. Až si před lety tehdejší politik Richard Bennett „všiml“, že z těchto svazků mohou vzejít děti, o jejichž výchovu nemusí být plně postaráno. A tak prosadil zákaz „pelešení za mřížemi“.

Vědci zrekonstruovali tváře slavných mrtvých: Ježíše, Buddhy, Kleopatry a jiných
Magazín

Vědci zrekonstruovali tváře slavných mrtvých: Ježíše, Buddhy, Kleopatry a jiných

K ráznému kroku prý Richarda Bennetta přivedl pohled na snímek novorozeňátka, jež jeho matka musela po šestinedělí předat do péče prarodičů. Něco tak krutého v USA údajně nelze připustit!

Za dobrou práci odměnu

Ještě na počátku 20. století byly intimní návštěvy běžné ve věznicích více než dvou desítek států USA. Jejich šéfům ovšem nešlo o blaho odsouzených (převážně Afroameričanů). V té době se totiž prakticky ve všech trestnicích tvrdě pracovalo - třeba roztloukalo kamení na štěrk. Intimní návštěvy tak jednak snižovaly napětí mezi vězni, jednak fungovaly jako odměna, která trestance nutila podávat vyšší výkony. K výkonu návštěv sloužily obytné přívěsy, před nimiž o nedělích stávaly roztoužené fronty…

Tajemství dávné fotky: Co se stalo s mužem, který jako jediný odmítl hajlovat?
Magazín

Tajemství dávné fotky: Co se stalo s mužem, který jako jediný odmítl hajlovat?

Dnes už se ani v amerických basách moc nepracuje, a tak oba zmiňované důvody odpadají. Proto zesílily hlasy tvrdící, že odsouzení si sex nezaslouží a že důsledkem jejich počínání budou jen další nepřizpůsobiví jedinci, zavěšení na krku daňových poplatníků. „S návštěvami vznikají nezanedbatelné náklady hlavně na přesuny a ostrahu odsouzených, úklid místností, poskytování prostředků osobní hygieny včetně prezervativů apod.,“ vysvětluje náčelník mississippské vězeňské služby Chris Epps. „A výsledek? Děti vyrůstající jen s jedním rodičem.“

Intimní návštěvy tak nyní v USA poskytují už pouze věznice států Nové Mexiko, Kalifornie, New York a Washington (federální věznice ani jedna): ve všech případech jen oficiálním partnerům odsouzených (v Kalifornii a New Yorku mohou být i stejného pohlaví). Čtyři další státy - Colorado, Connecticut, Nebraska a Jižní Dakota - povolují návštěvy dětí a vnoučat uvězněných: jejich smyslem je udržet rodinné vazby.

Americký pastor dostal tříletý trest vězení. Přesto smí opustit Turecko
Svět

Americký pastor dostal tříletý trest vězení. Přesto smí opustit Turecko

Tresty se nesmějí změkčovat?

V USA se v této souvislosti během uplynulého půlstoletí zajímavě přelévaly názorové vlny - vždy samozřejmě podpořené důkladnými studiemi. Jedny dokazovaly, že intimní návštěvy jsou „lékem proti recidivě“. Druhé zase na číslech dokládaly, že velká část kriminálníků „stejně není schopná rehabilitace“. „Když jsi v base, tak máš prostě být zavřený,“ vyjadřuje dnešní většinový názor Richard Bennett. „Změkčení trestu jen ruší jeho účinek.“

Odpůrci samozřejmě argumentují snížením zločinnosti uvnitř vězení (zvláště té spojené se sexem), zachováním rodinných vazeb a dokonce i chartou lidských práv, podle níž „každý má právo na rodinu“. Zkušení bachaři k tomu tiše dodávají, že jde o velmi vítaný „cukr“, který vyvažuje „bič“ zoufalé nudy za vězeňskými zdmi. Úřady v Mississippi však na takové teorie nedají. Přestože zde mají 22 000 vězňů (v přepočtu na obyvatele druhý nejvyšší počet v USA), loni jim bylo povoleno jen 155 intimních návštěv. Proč tak málo? „Náš vězeňský rozpočet je v deficitu třicet milionů dolarů, a tak vítáme každý dolar, který daňovému poplatníkovi ušetříme,“ říká populisticky Chris Epps. Spolu s Richardem Bennettem rovněž straší šířením pohlavních chorob - i když podmínkou intimní návštěvy je lékařské vyšetření obou aktérů.

Pol Pot: Paranoidní vůdce nechal obyvatelstvo zabíjet motykami a trhat šelmami
Magazín

Pol Pot: Paranoidní vůdce nechal obyvatelstvo zabíjet motykami a trhat šelmami

Mississippské věznice tedy osiřely. Uvidí se, na jak dlouho. Proti zákazu návštěv už vzniklo občanské hnutí, které chystá řadu akcí. Podaří se mu zvrátit stav věcí?

KOLIK ŽEN MŮŽE NAVŠTÍVIT SAÚDSKÉHO ARABA?

* V Kanadě mají odsouzení nárok na „rodinnou návštěvu“ v trvání 72 hodin jednou za dva měsíce. Návštěvníci ani nemusejí být příbuzní.

* Pro Dány, odsouzené na víc než osm let, jsou ve věznicích apartmány, kde smějí s návštěvami strávit až 47 hodin. Tedy pokud nemají žádné kázeňské přestupky.

* V roce 2010 v Německu vězeň při návštěvě zabil svoji přítelkyni. Proto zde v této souvislosti zpřísnili bezpečnostní předpisy.

* V Irsku jsou návštěvy „bez“ zakázány. Odsouzením prý vězni na danou dobu „ztratili právo počít dítě“.

* V Mexiku, Brazílii a řadě dalších zemí jsou možné i návštěvy nesezdaných homosexuálních partnerů.

* V Rusku se návštěvy gayů netýkají, zato zde jednou měsíčně může za vězněm přijít celá rodina.

* V Saúdské Arábii smí muže navštívit měsíčně jedna z jeho žen. Má-li tedy povolené maximum - čtyři, uvidí každou z nich za rok třikrát.

* V italském Pozzale otevřeli první transgender věznici světa. Návštěvy zde jsou možné i pro osoby bez oficiálních vazeb na vězně.

* Za mřížemi se mohou dít i divné věci. „Bachařka“ v New Yorku třeba byla loni odsouzena za znásilnění vězně, s nímž počala dítě…