K čemu se ve středověku skutečně používaly pásy cudnosti?

Lenka Bělská | 31. 3. 2023

Starší velmož si oblékl kabát a usmál se na svou mladou ženu, která seděla téměř nahá na posteli. „Ne, že bych ti nevěřil drahá, ale sama víš, že touha zastiňuje mysl a já budu na cestách pár týdnů.” Ukázal na podivný kovový předmět kolem jejích boků. „Jistota je jistota," zkontroloval zámek.

Šlechtic netušil, že hned za postelí číhá další muž, třímající v ruce kopii klíče. Manželčin milenec. Ozdoby na klobouku podváděného najedou připomínaly oslí uši. 

Medicínský kanibalismus v Čechách: Temná středověká praktika přetrvala až do 18. století
Magazín

Medicínský kanibalismus v Čechách: Temná středověká praktika přetrvala až do 18. století

Takto si z manželského slibu dělal legraci německý humoristický deník z 16. století, který je nyní uložený v Britském muzeu. „Je důkazem, že i v pozdním středověku byly pásy cudnosti oblíbeným tématem satiriků,” říká Albrecht Classen, germanista na Arizonské univerzitě. „Problémem ale je, že tyto pomůcky pravděpodobně existovaly pouze na obrázcích. V reálném životě se nepoužívaly.”

Pás cudnosti

Poprvé se označení „pás cudnosti” objevilo v roce 1405 v díle Conrada Kyesela o vojenských technikách Bellifortis. Pod obrázkem kovového předmětu byla poznámka, že ho používaly florentské dámy jako ochrannou pomůcku. „Tato zmínka je zatím jediným nepřímým důkazem, že zařízení ve středověku existovalo,” říká ředitel Muzea Ignáce Semmelweise v Budapešti Benedek Varga.

Jeho konkrétní popis vyšel až o tři století později v německém Universal Lexikonu a v Diderotově Velké francouzské encyklopedii. Postupem času se jeho obrázky začaly objevovat téměř všude. 

Intimita ve středověku: Za některé praktiky bychom se propadli hanbou, dříve byly normální
Magazín

Intimita ve středověku: Za některé praktiky bychom se propadli hanbou, dříve byly normální

„Červenající se čtenáři populárních periodik ho považovali za symbol středověké zvrácenosti a zpátečnictví. Na druhou stranu je vzrušoval. Podobně, jako když teenageři kreslí sprosté obrázky na zeď,” vysvětluje Lisa Bitel, profesorka historie, genderu a náboženství na University of Southern California.

Pásy cudnosti ve středověku

V 19. století byl pás cudnosti předmětem businessu. Šikovní zámečníci, kteří je vyráběli z dostupného železa a oceli, je prodávali do muzeí kuriozit. „V období puritánské viktoriánské éry byl dav ochoten zaplatit nemalé peníze za to, že jen koutkem oka zahlédl něco zvráceného,” říká historička.

Zdroj: Youtube

Pásy cudnosti jsou dnes ze seriózních muzejních výstav odstraňované s poznámkou, že nemají věrohodný historický základ. V době starověku a středověku existoval pouze jejich ekvivalent v podobě šňůrového pásku, jenž symbolizoval panenství a zdrženlivost. 

Zdroje: www.sarahemilybond.com, www.history.howstuffworks.com, www.radiozurnal.rozhlas.cz, www.smithsonianmag.com

Tagy Albrecht Classen Britské muzeum Budapešť obrázek postel pozdní středověk středověk Univerzita Jižní Kalifornie