Vědci našli v ledovci zvláštní vzkaz v lahvi. Jeho autor věští temnou budoucnost

Tání ledovců. Ilustrační foto.

Tání ledovců. Ilustrační foto.

Foto: Profimedia

Geolog Paul T. Walker zanechal v roce 1959 u ledovce vzkaz v láhvi. Chtěl tím zanechat poselství příštím generacím. Jak se zdá, jeho vzkaz předešel svou dobu, vypovídá totiž o globálním oteplování. Vědci, kteří tento kreativní a neobvyklý vzkaz o padesát let později našli, jsou velmi překvapeni, že vědec v 50. letech 20. století předpověděl ústup ledovce.

V roce 1959 postavil americký geolog Paul T. Walker jen něco málo přes metr od ledovce kamennou mohylu. V ní pak zanechal vzkaz, který byl později nalezen. Ve svém vzkazu žádal toho, kdo jej najde, aby změřil vzdálenost k ledovci.

Vzkaz byl úhledně napsaný a podepsaný samotným Walkerem. Ten zde vzkaz zanechal 10. července 1959 a velmi podrobně v něm instruoval, co udělat, bude-li vzkaz nalezen. Studium globálního oteplování a deglaciace bylo v té době skutečně v nedohlednu, proto je Walkerova intuice pozoruhodná.

 

Vědcova neobvyklá předvídavost

Americký glaciolog a badatel Paul T. Walker pracoval v odlehlé oblasti kanadské Arktidy. Zanechal zde tento geniální a svérázný vzkaz pro všechny vědce, kteří by jej mohli následovat. Zapíchl ho do láhve pod hromadou kamení a svou lahev zanechal pouze 1,2 metru od ledovce. Dnes je tato vzdálenost neskutečných 101,5 metru (v roce 2014), respektive 233 metrů (poslední měření před pěti lety). O čem to svědčí? O tání ledovců a s ním souvisejícím globálním oteplováním.

Paul T. Walker byl tedy velmi předvídavý. I podle dnešních odborníků je velmi nečekané, že vědec v 50. letech 20. století předpověděl ústup ledovce, a nikoli jeho postup. Z této předvídavosti až mrazí. V 50. letech 20. století totiž neexistovaly žádné financované výzkumy na studium deglaciace. I proto by bylo normální, že vzkaz, který někdo u ledovce zanechá, bude ledovcem překryt, nikoli že se stane opak a ledovce budou tát.

"Komukoli, koho se to týká: Tento a podobný kámen 21,3 metru západněji byly postaveny 10. července 1959," stálo v poznámce. "Vzdálenost od této kérky k okraji ledovce asi 4 stopy od skalního dna je 168,3 stopy," říká Walkerův vzkaz.

 

Vzkaz z minulosti

V arktických oblastech je velmi zvláštní nečekané narazit na uměle vytvořené skalní stavby, pokud tak lze malou mohylu nazvat. Zejména v oblastech tak vzdálených, jako je ledovec, který si vědec v 50. letech minulého století vybral. Ostrov Ward Hunt leží na severním pobřeží nejsevernějšího kanadského arktického ostrova Ellesmere.

"Bylo to opravdu mimořádné, držet v rukou ten kus papíru. Bylo to jako poselství z minulosti," říká doktor Warwick Vincent, ředitel Centra pro severská studia na Lavalově univerzitě v Quebecu, který vedl tým vědců, jež vzkaz objevil. Jednalo se o expedici na vzdálené výzkumné stanici Lavalovy univerzity, jež byla zřízena na ostrově v roce 2010. Vincent, biolog, a jeho kolega Denis Sarrazin našli vzkaz v létě ve velmi odlehlé oblasti poblíž okraje ledovce.

"Je to příběh o klimatických změnách, ale také příběh o neuvěřitelně statečných a silných mužích, kteří pracovali v tomto extrémním vysokohorském arktickém prostředí v padesátých letech minulého století – ještě před nástupem GPS a technologie satelitních telefonů," uvedl Vincent o vzkazu, z něhož mu naskočila podle vlastních slov husí kůže. "Jedná se o nejodlehlejší část Severní Ameriky a nejchladnější pobřežní pásmo (průměrná teplota minus 18 stupňů Celsia). I proto jsou důkazy o výrazném ústupu ledovců velmi zajímavé."

Podívejte se na video o nejpodivnějších věcech, nalezených v ledovci:

Zdroj: Youtube
 

Co dál?

Po přečtení a vyfotografování dojemného vzkazu jej Vincent a jeho tým vrátili zpět. Obohatili jej však vzkazem vlastním. I v něm doufají, že oni budou mít více štěstí a jednoho dne dostanou odpověď od někoho dalšího. Walkerovi se to totiž nepodařilo.

Nikdo se mu za jeho života neozval. Navíc měl vědec smůlu a přesně měsíc poté, co zprávu napsal, utrpěl mrtvici a částečně ochrnul a o několik měsíců později zemřel. Nedožil se ani 27 let.

O 54 let později však jeho vědecká mise žije dál díky vědcům, kteří vzkaz v láhvi objevili. Walkerovo přání, že někdo, kdo lahev najde, může provést nová měření a poslat je do jeho laboratoře na Ohio State University, tak bylo splněno. Vincent a jeho tým splnili Walkerovo přání a změřili vzdálenost k danému ledovci, stejně jako to Walker udělal o několik desetiletí dříve. Podle Vincentova a Sarrazinova měření ledovec od roku 1954 ustoupil o 233 metrů. 

Kdyby všechen led na Zemi roztál přes noc, nastala by apokalypsa.

Co by se stalo, kdyby na Zemi roztál všechen led? Toto je simulace katastrofy

"Výrazný ústup ledovce na základě našeho měření z 18. července 2013 v porovnání s měřením Paula Walkera z 10. července 1959 není nijak zvlášť překvapivý vzhledem k tomu, že ústup ledovců v důsledku globálního oteplování byl dobře zdokumentován na mnoha místech světa," vysvětlil. Podle něj má severní Ellesmerův ostrov jedno z nejchladnějších pobřežních podnebí na světě, s průměrnými teplotami vzduchu, které jsou podobné pobřežní Antarktidě, a tání ledovců by se v takovém místě s extrémním chladem dalo očekávat méně."

Tento starý vzkaz je tak dalším varováním pro celé lidstvo.

 

Zdroje:

www.businessinsider.comwww.oflosttime.comwww.huffpost.comwww.slashgear.com