Životní cesta oblíbeného dětského herce Pavla Manga, coby malého „Vašku“ za slávou cirkusu Humberto, by se dala nazvat i cestou od dětské hvězdy k boji s fobiemi.

Nejen dětská hvězda, ale i rival v lásce?

V osmi letech Mangovy gymnastické schopnosti zaujaly režiséra Františka Filipa a katapultovaly ho do role Vaška, nebo, jak se říkalo v seriálu, Vašku. Seriál s cirkusovou tematikou se stal okamžitě hitem, ale Pavel netušil, že sláva, která ho čeká, ovlivní jeho život nečekaným způsobem.

Jak popularita seriálu stoupala, Mang se ocitl v situaci, kdy se musel vyrovnávat s obdivem i zvláštními situacemi. „Jel jsem třeba v metru a spolucestující babička se mi vrhla kolem krku a nechtěla mě pustit. O stozích milostných dopisů ani nemluvím,“  vzpomíná později Mang a prozrazuje, jak se jeho život proměnil. Se slávou však přišly i problémy - výhrůžky žárlivých nápadníků mu dodaly na nově nabyté popularitě.

Fobie z lidí poznamenala jeho život

Cesta k dospělosti přinesla Pavlovi zajímavé role, včetně kontroverzní role ve filmu Detektiv Martin Tomsa. „Režisér Vladimír Drha mě tam obsadil do role homosexuála, který se nejen tiskne k Marku Vašutovi, ale navíc nafotí nahé akty, které byly na obrazovce v příběhu vidět,“  vyprávěl Mang.

Jeho touha po herecké velikosti však vzala nečekaný obrat, když jeho pokus o přijetí na konzervatoř ztroskotal na podcenění přípravy. Protože se na vysněnou konzervatoř nedostal, trochu zanevřel na herectví a pustil do prodeje hodinek a čelil osobnímu boji. Jakému?

Bojoval s duševním zdravím a prozradil: „Začal jsem se pomalu uzavírat do sebe a vyústilo to až v jakousi formu sociální fobie. Nebyl jsem schopný vyjít mezi lidi, začal jsem mít problémy s komunikací, nedej bože, když se mnou někdo chtěl udělat rozhovor. Z toho jsem se najednou úplně hroutil.“ 

Mang se v té chvíli ocitl v mezní situaci. Období temna trvalo několik let, během nichž se Mang různými způsoby postavil svým problémům, nakonec nad svými fobiemi zvítězil a našel nový směr.

Na rozhovor s ním na toto téma se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

„Návrat do života“

Pozoruhodným způsobem se mu podařilo shodit neuvěřitelných 75 kilogramů, což ho motivovalo k tomu, aby se znovu pustil do života. „Jsem na tom stejně jako většina vrcholových sportovců, když se přestanou hýbat. Svaly nahradil tuk a já ztloustl tak, že se na to nedalo dívat," přiznal Mang upřímně. Jeho proměna nejen oživila jeho fyzickou pohodu, ale také znovu zažehla jeho vnitřní oheň.

Dnes se Mang věnuje prodeji značkových hodinek a zároveň si cení nově nabytého klidu. Když se zamýšlí nad svou minulostí, uznává: „Co tě nezabije, to tě posílí." S podporou manželky Ivy a nevlastní dcery Evičky si Mang momentálně užívá klidného rodinného života. Jeho cesta, poznamenaná slávou, fobiemi a statečností, je svědectvím o houževnatosti bývalé dětské hvězdy, která našla cestu zpět na světlo.

Zdroje:  www.blesk.cz, www.idnes.cz