Slova, která by shrnula její život, by mohla sahat od spojení „útěk z Československa“, „pokus o vysvobození“ a „cesta k mezinárodní slávě“. A pak samozřejmě její dnešní aktivity a činnost, která je stále ve světě modelingu velmi výrazná.

Holčička sama ponechána v komunismu…

Narodila se 9. dubna 1965 v Prostějově a dnes ji zná celý svět. I když je českého původu, k němuž se hlásí, má americké občanství. Světu je proto známá jako jedna z prvních skutečně globálních supermodelek.

Životní osobní příběh této krásné, dnes už zralé ženy, je stejně fascinující jako její kariéra.

Její dětství poznamenala okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Ač jí byly pouhé tři roky, srpen 1968 přiměl její rodiče k útěku do Švédska. Nemohli vzít svou malou dcerku s sebou, protože uprchli na motorce…

Ona, coby malá holčička, zůstala s prarodiči v totalitním státě. Rodiče plánovali se pro ni vrátit a usadili se ve Švédsku, kde získali i studentský byt.

Rodiče se snažili všemi možnými i nemožnými způsoby dostat svou dcerku za nimi, dokonce ze zoufalství drželi ve Stockholmu před československým velvyslanectvím hladovku. Vše marně. Tatínek pak mnohem později vzpomínal na to, jak jim jejich dcerka zpívala do telefonu. Málokdo si umí toto oboustranné zoufalství představit!

Pokus o dramatický útěk letadlem z Československa skončil také neúspěchem, když se dvěma mladým pilotům nepodařilo přesvědčit babičku této dívky, aby jim vnučku svěřila.

Tento neuvěřitelný plán, který měl tehdy ještě zcela neznámou dívenku přemístit k jejím rodičům do dalekého Švédska. Motivací rodičů byla nejen láska a strach o své dítě, ale také nesouhlas s komunistickým režimem. Pokusy rodičů získat zpět své dítě se neobešly bez následků – Jiří a Anna se pak přirozeně stali oběťmi politického pronásledování, což zanechalo na rodině hluboké stopy.

Maminka se dokonce jednou do Čech vydala i v převleku a těhotná. Už se ji nepovedlo dostat se zpět, a nakonec v Čechách i porodila. Syn pak viděl svého tatínka až později, když se rodina konečně shledala…

Kroky do světa modelingu

I když se všechny pokusy o záchranu dcerky setkaly s neúspěchem, osud dívky se nakonec změnil k lepšímu.

V roce 1975 jí komunistické úřady přece jen umožnily opustit zemi a připojit se k rodině ve Švédsku. Tam tehdy již jako desetiletá našla nejen nový domov, ale i cestu ke své budoucí kariéře modelky, která ji nakonec přivedla na vrchol světové módy.

Její kamarádka totiž poslala fotku krásné dívky do modelingové agentury, a tak dostala svou první nabídku, a to hned v Paříži.

Postupně se stala nejen vizuálním symbolem své doby, ale i inspirací pro mnohé ženy po celém světě. V devadesátých letech se pak již jako celosvětově známá odstěhovala do Spojených států, kde její úspěšná kariéra ještě více posílila. Objevila se na obálce Playboye a v roce 1992 ji další přední lifestylový magazín zařadil mezi deset nejkrásnějších žen světa.

Ani na vrcholu to však neměla jednoduché: „Když jsem byla nejvíce vidět, byla jsem nejméně slyšet. Postavili mě na piedestal, ale nikdo se mnou nemluvil, i když jsem křičela: Přijďte, pojďte si se mnou povídat. Byla jsem jen chladná kráska z obálek,“ vzpomíná modelka na 80.  léta, kdy byla nejúspěšnější.

Cesta k filmu

Kromě přehlídkových mol si zahrála i ve filmech Thursday nebo Arizona Dream a vystoupila i v několika televizních pořadech. Nejvíce si ji pak lidé zapamatovali jako porodkyni jedné známé americké soutěže krásy.

K tomu začala i psát a psaní, jež je inspirováno jejím vlastním životem a zajímavým osudem, se věnuje i dnes.

Během své kariéry čelila mnoha výzvám, a to nejen na poli profesionálním, jako modelka, ale i osobním.

Šťastně zamilovaná je až teď

Její manželství s hudebníkem Ricem Ocasekem, zpěvákem rockové skupiny The Cars, s nímž má dva syny, bylo sice plné lásky, ale také zkoušek, které nakonec vedly k jejich rozvodu v roce 2017. Navíc ji její manžel vydědil a neodkázal jí vůbec nic. Modelka se o tom rozepisuje i ve své knize.

Po prozrazení tohoto jména je všem jasné, že holčičkou na fotce není nikdo jiný než slavná modelka českého původu, Pavlína Pořízková.

Na jednu ze starších fotek se podívejte i zde:

Tato slavná a stále nádherná žena se nikdy ve svém životě nevzdala. Vždycky se dokázala znovu postavit na nohy. A svou sílu předává dál i dnes, kdy čile komunikuje se svými fanoušky na sociálních sítích, fotí, poskytuje rozhovory.

Momentálně je šťastná ve vztahu s americkým scenáristou, producentem a režisérem Jeffem Greensteinem.

I ten je často vidět v jejích videích a na sociálních sítích, kde se Pavlína stala vlivnou hlasatelkou pro ženy v zralém věku. Svým vlastním příkladem ukazuje, že krása a úspěch nemají věkové omezení. Ale že také nejsou tak jednoduché, jak vypadají. I život ve slávě má svá úskalí.

„Byla jsem krásná, mladá, bohatá a všechno tohle kolem. Nikoho nezajímaly mé pocity, chtěli vědět, jak zůstat štíhlá a jaký používám hydratační krém a všechny ty nudné věci. Teď už mi bylo dovoleno, abych se konečně připojila k lidské rase. A víte proč? Protože mám vrásky. Je to tak a já to tak beru. Je lepší být člověk než krásný objekt,“ říká dnes Pavlína Pořízková.

A skončeme videem ze známe talk-show, kde Pavlína vystupuje se svou kamarádkou Martinou Formanovou.

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.blesk.cz, zeny.iprima.cz, www.lidovky.cz, cs.wikipedia.org, www.csfd.cz