Proud poutníků míří přímo z přístavů Klaj či Eleia do středu města Hierapolis. Jejich cílem je nejen obchod, ale především nevídaná podívaná, o které se mluví na míle daleko. Kolem dvou tisíc lidí usedá na galerii tyčící se nad Plutoniem, chrámem boha podsvětí. Jakmile se slunce vyšvihne nad obzor, přichází eunuchové vedoucí za ohlávku malého býčka.

Sestoupí s ním až na dno arény, kde se nachází kamenná brána s nenápadným otvorem. Stačí dvě minuty, a před chvílí živé zvíře padá tiše na zem. Divákům se zatají dech. Tichý šepot se promění v živou diskuzi. Někteří přísahají, že zahlédli hlavu tříhlavého psa Kerbera, jež chrání vstup do pekla, další alespoň slyšeli jeho hrozivé funění. Kněží chvatně vyřežou býčkovy pohlavní žlázy, položí je na plochý kámen, zvednou mrtvé tělo a odchází.

Pekelná brána

Podívaná skončila a lidé se s úžasem zvedají ze svých míst. Nechápou, jak mohl tak silný tvor náhle zemřít a jeho lidští průvodci zůstat na živu. Odpovědí na tuto otázku je prý jejich kastrace. Kdo by byl stále zvědavý, může obětní rituál sledovat ještě jednou. Stejná praxe se bude opakovat i při západu slunce. Opět však za show zaplatí nemalé peníze.

Město Hierapolis, které založil, dle pověsti na popud samotného vládce podsvětí Hádese či Pluta, jak zní jeho římský název, král Eumenes II. v 8. století př. n. l. v dnešním Turecku, se díky této zvláštní turistické atrakci a obchodu, rozrůstalo a bohatlo. I přesto, že zažilo několik zemětřesení, pekelné bráně se oběti přinášely neustále. Až do 6. století, kdy město zastihlo ničivé zemětřesení a stálo mezi turecko-byzantskými válkami.

Zaniklá obec plná domů, chrámů, divadel, lázní, ale také bazénků s horkými prameny, stojící na tektonickém zlomu, lákala vědce snad odjakživa. Největší úspěchy však slavil až tým italských archeologů a geologů, kteří svůj výzkum odstartovali v roce 1965 a v roce 2011 našli bájnou pekelnou bránu. Konečně odhalili, jak obětní rituál fungoval.

Rychlá smrt

Zjistili, že z nenápadné díry neustále proudí smrtící dávky oxidu uhličitého, nacházející se zde díky geologické aktivitě. Hardy Pfanz, specialista na sopečnou geologii univerzity v Duisburgu, nainstaloval do oblasti citlivé senzory a sledoval koncentraci plynů. „V průběhu dne množství oxidu uhličitého kolísá. Ráno a večer, kdy nesvítí slunce, je ho více. Jelikož je těžší než vzduch, usazuje se při zemi, na dně arény. Jakmile slunce vyjde, jeho paprsky ho rozptýlí," vysvětluje Pfanz.

Zdroj: Youtube

Nad ránem a z večera dosahuje koncentrace CO2 35 %. Obecně se počítá s tím, že množství kolem 5-10 % způsobuje bezvědomí, nad 20 % vede k úmrtí. „Plynné jezírko" dosahuje výšky 40 cm. „I přesto, že byl býček vyšší, postupně se plynu nadýchal. Pak mu klesla hlava a jeho osud byl zpečetěn," vysvětluje vědec. „Lidé, dosahující výšky nad metr a půl byli zcela v bezpečí."

Zdroj:

www.bola.cz, www.stoplusjednicka.cz, www.science.org