Nejhlubší vrt na Zemi byl po nálezu záhadné fosilie trvale zapečetěn

Johana Dahlová | 1. 4. 2022

Jako díra do pekla! Tak hluboký je Kolský surperhluboký vrt. Závod o nejhlubší vrt vyhráli Rusové a nešlo jen o poměřování důlní techniky. Pekelná díra, jak je vrt také označován, skrývala i řadu objevů, které vědce fascinují ještě dnes.

O pekelné díře na internetu kolují různé zvěsti

Už v roce 1997 se stala Pekelná díra hitem internetu, když se objevila nahrávka podivných zvuků vycházejících ze superhlubokého vrtu. Pokus o senzační fake news skončil odhalením použití remixovaného soundtracku z filmu Baron Blood. Pekelná díra sice skrývala různá tajemství, ale skutečné peklo na jejím dně nehledejte.

Nejhlubší vrt na Zemi byl po nálezu záhadné fosilie trvale zapečetěn
Magazín

Nejhlubší vrt na Zemi byl po nálezu záhadné fosilie trvale zapečetěn

Pekelná díra je jako žádná jiná

Protože se s vrty začalo během studené války, je jasné, že vrty museli být minimálně dva. Jeden americký a druhý ruský. V roce 1958 se Američané rozhodli vrtat v Mexiku v blízkosti Guadalupe. Projekt se nazýval Mohole a po osmi letech skončil s maximální dosaženou hloubkou 172,5 m. Američané dosáhli maxima a projet byl po létech ukončen pro nedostatek finančních zdrojů. Ty nedovolily výzkumníkům hloubit dál až do cílové, tedy k prozkoumání Mohodrovičičově vrstvy nespojitosti.

Mezitím už ale konkurenčním tým začal svůj projekt na Kolském poloostrově v severozápadním Rusu. Místo bylo zvoleno právě proto, aby zde proběhl výzkum litosférické vrstvy. Šlo totiž o oblast, kde se vyskytuje tzv. Mohorovičićova diskontuita. Laicky řečeno, kde o místo na zemi, kde chybí zemská kůra a přímo se nachází další vrstva, kterou nazýváme svrchní plášť. Ano, také Rusové chtěli použít vrt k výzkumu. Byli skutečně úspěšní a dostali se až do hloubky 1,5 km. Ale hloubkové vrtání se neskončilo.

V roce 1974 se stal nejhlubším vrtem společnosti Lone Star neúspěšný pokus najít ropu v Oklahomě. Prvenství vrtu o hloubce 10 km nazvaného Bertha Rogers, ale brzy trumfli opět Sověti. Zabojovali a 1979 zlomili rekord. Nakonec prohloubili Kolský vrt do maximálních 12,26 km. Čímž se stala Pekelná díra nejhlubším vrtem na světě až do roku 2008, kdy ropný vrt Al Shaheen v Kataru překonal ten Kolský jen o několik desítek metrů.

Záhadná hora v Číně chrlí obří modrá kamenná vejce. Vědci to nechápou
Magazín

Záhadná hora v Číně chrlí obří modrá kamenná vejce. Vědci to nechápou

Proč byla Pekelná díra uzavřena?

Kolský super hluboký vrt Rusové opustili v roce 1994 a do té doby učinily okol dvanácti tisíc objevů. Ukázalo se, že se věda do té doby v mnohém mýlila. Vrstvy čediče a žuly byly až do hloubky 6 km hluboce popraskané a plné vody. Nejde o vodou povrchovou, ale vznikající ve velké hloubce bez toho, aby se mohla dostat na povrch přes propustné horniny.

Zdroj: Youtube

Vrt překvapil vědce také naměřenými 180 stupni Celsia v hloubce okolo 100 metrů, kde mělo být jen okolo stovky. Také narazili na velké množství plynného vodíku a co víc?! V Hloubce nalezli vědci také 14 druhů fosilizovaného mikroplanktonu. Stáří zkamenělin planktonu se odhaduje na 2,8 miliardy let. Díky vrtu Pekelná díra víme, že život na Zemi mohl vzniknout přibližně o 1,5 miliardy dříve, než byl původní odhad.

I když byla Pekelná díra investicí do vědy a přinesla své ovoce, vláda ji po téměř pětadvaceti letech pro nedostatek finančních prostředků uzavřela.

Zdroje: healthnfits.com, cs.wikipedia.org

Tagy Guadalupe Katar Lone Star Funds Mexiko Oklahoma studená válka