Pekelná jáma nebo studna, jak je též nazývaná, získala svou zlověstnou pověst díky své nesmírné hloubce a místním legendám, které se k ní váží. Místní obyvatelé věřili, že propadlina slouží jako brána do podsvětí, což přispělo i k jejímu poměrně děsivému názvu. Hluboká díra uprostřed pouště prý dokáže do sebe nasát blízké předměty, a také se o ní říká, že je vězením pro džiny.

Nedávno tým odvážných jeskyňářů poprvé úspěšně pronikl na dno tohoto starobylého propadliště a osvětlil jeho tajemné hlubiny. Pozoruhodná výprava byla zachycená v expedičním videu, na které se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Sestup do „jámy pekelné“

Tým jeskyňářů vedený jemenským geologem Ahmedem Hassanem se vydal na nebezpečný sestup do neznáma. Propadlina, která je široká úctyhodných 30 metrů a padá dolů odhadem 100 až 250 metrů, představovala pro průzkumníky obrovskou výzvu.

Vybaveni lany, postroji a dalším specializovaným vybavením se odvážně vydali na zrádný vertikální pád a vstoupili do hlubin Pekelné jámy. Při dalším sestupu narazili na unikátní skalní útvary a fascinující krápníky, které jim umožnily nahlédnout do geologické historie regionu.

Objevy, které se vyskytly na dně

Jak je patrné už z videa, jeskyňáři spatřili na dně jámy barevné vzory a jeskynní perly, tedy kulovité vápníkové usazeniny formované po tisíciletí. A právě díky nim bylo zjištěno, že je zde voda! Kromě toho zde prospívá prosperující populace hadů. Nalezené byly i zbytky uhynulých ptáků a dalších živočichů.

Vedla nás k tomu vášeň a cítili jsme, že je to něco, co odhalí nový div a část jemenské historie. Odebrali jsme vzorky vody, hornin, půdy a některých mrtvých zvířat, ale ještě je musíme nechat analyzovat," řekl Mohammed al-Kindi, profesor geologie, který se expedice před dvěma lety zúčastnil.

Jedním z významných objevů učiněných během sestupu byla přítomnost tekoucí vody na dně propadliny. Toto zjištění popírá předchozí domněnky, že Pekelná jáma je zcela suchá. Zdroj vody zůstává předmětem spekulací a k určení jejího původu a možných důsledků je zapotřebí dalšího vědeckého zkoumání.

Další výzkum je nutný

Sestup do Pekelné díry představuje významný úspěch, ale zároveň zdůrazňuje význam odpovědného průzkumu a úsilí o ochranu přírody. Křehký ekosystém uvnitř propadliny je třeba zachovat a chránit před případným narušením způsobeným lidskou činností.

Úspěšná expedice nabídla nejen cenné poznatky o geologických vlastnostech Pekelné studny, ale také posloužila jako důkaz odvahy a odhodlání zúčastněného týmu. Tím, že posunuli hranice průzkumu, rozšířili naše znalosti o tomto tajemném přírodním divu.

Vědci doufají, že s dalšími studiemi a expedicemi se jim podaří odhalit další tajemství ukrytá v této starobylé propadlině, vrhnout světlo na její geologický význam a rozluštit záhady, které ji po staletí zahalovaly. Jak se však zdá, žádná magie zde „nebydlí“ – jeskyňáři si nabrali vodu, která na dně vyvěrá, dokonce ji i pili, a jsou dodnes mezi námi.

Zdroje: www.vice.com, www.livescience.com, en.wikipedia.org/wiki/Well_of_Barhout