Jak vypadala prasata v pravěku: Pekelný vepř byl jedním z nejošklivějších tvorů všech dob

Lenka Bělská | 16. 5. 2023

Nebál se kdykoliv zaútočit, získat mršinu nebo se poprat s vlastním druhem a ukousnout mu kus hlavy. To byl Entelodon neboli pekelné prase. Vypadal jako vlkodlak s kopýtky a hrbem na zádech. I přes svůj komický vzhled však patřil mezi největší predátory pravěku.

Severní polokoule, konec eocénu. Tam, kde byly lesy, se nyní nacházely otevřené pláně s nulovou šancí se schovat. Jediným způsobem k záchraně života byl útěk. V té době, před 38 miliony lety, se objevilo podivné zvíře. Putovalo z Mongolska, přes Asii, Evropu až do Severní Ameriky. 

Statistik vypočítal datum, kdy dojde k příští světové válce, která zničí naši civilizaci
Magazín

Statistik vypočítal datum, kdy dojde k příští světové válce, která zničí naši civilizaci

„Entelodonti byli jedni z nejzuřivějších, nejzlomyslnějších a nejošklivějších tvorů, kteří kdy chodili po naší planetě,” říká paleontolog Greg McDonald z National park Service. „Svými čelistmi se sílou stisku větším než mají krokodýli a ostrými zuby se postavili mezi predátory jako byli šavlozubí tygři nebo medvědi.”

Pekelný vepř 

Vyhynulá čeleď sudokopytníků žila před 38 až 19 miliony lety. Přestože byli podobní moderním prasatům, z hlediska evoluce byli příbuzní velrybám a hrochům. Entelodonti se dělili do několika druhů. Mezi nejznámější a nejděsivější však patří severoameričtí Archaeotherius a Dinohyus. Oba dva byli vysocí přes dva metry, dosahovali hmotnosti 750 kg a jejich masivní hlava tvořila 35 až 45 procent jejich celkové délky.

Velké jizvy, hluboké až 2 centimetry, nalezené na zbytcích pekelných prasat naznačují, že rádi bojovali mezi sebou. Jejich agrese je spojovaná se získáním kořisti. I přesto, že byli všežravci a živili se také rostlinnou stravou, s největší pravděpodobností dávali přednost masu. Naznačují to jejich dlouhé a špičaté kly, ideální pro oddělování tkáně od kosti.

Toto divné monstrum s nohama je přímým předchůdcem člověka. Ošklivějšího tvora jste neviděli
Magazín

Toto divné monstrum s nohama je přímým předchůdcem člověka. Ošklivějšího tvora jste neviděli

Možná se ale zapojili i do aktivního lovu. Jedním z nejzjevnějších nepřímých důkazů je fosilie raného velblouda, nalezená ve formaci White River ve Wyomingu. Soubor kostí lebky, krku a hrudních obratlů je pokrytý dírami, do nichž přesně zapadají zuby Archaeotheria.

Zuřivý predátor

Tato teorie však není odborníky potvrzená. Problémem jsou jejich kopýtka. „Většina šelem při lovu spoléhá na své drápy, kterými objekt svého zájmu zachytí a srazí k zemi, pekelná prasata ale tuto pomůcku postrádají,” říká Greg McDonald. Jedním z scénářů je, že Entelodonti do oběti v běhu narazili. Když spadla, zakousli ji. 

Zdroj: Youtube

I přesto, že tito tvorové patřili mezi efektivní zabijáky, na špičce potravní pyramidy se dlouho neudrželi. Před 19 miliony lety z neznámých důvodů vyhynuli. Paleontologové předpokládají, že hlavním důvodem byla vysoká konkurence a málo kořisti.

Zdroje: www.en.wikipedia.org, www.livescience.com, www.youtube.com

Tagy Asie Evropa Greg McDonald Mongolsko National Park Service vzhled Wyoming