Příběh, odehrávající se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti, byl natočen v roce 1999 na motivy knihy Petra Šabacha. Film se ihned po svém uvedení stal jedním z nejoblíbenějších a nejreprízovanějších tuzemských snímků.

„Pelíšky oslovují široké spektrum publika od mladých po starší generaci, která může vzpomínat. Zároveň jsou zábavné, jemné a chytré,” uvedl producent Ondřej Trojan.

Není proto divu, že řada fanoušků tento snímek viděla nesčetněkrát, díky čemuž si všimli některých drobných nesrovnalostí. 

Chyby v Pelíškách

Mezi nejvtipnější chyby patří ty, v nichž se objevují členové štábu a jejich technika. Hned v prvních minutách filmu je scéna, kde otec Kraus přináší z balkonu vánoční stromeček a následně ho opře o zeď. V jednom ze záběrů ale vidíme, že ho zachytává něčí ruka. Pravděpodobně, aby nespadl.

Zdroj: Youtube

Noha v sandálu byla odhalena také v dolní části obrazovky během štědrovečerní večeře a mikrofon zahlédnete ve scéně, kdy Kraus doprovází učitelku Evu domů z rodičovského sdružení. Najdete ho v levém rohu.

Hned dvě chyby jsou patrné u legendárního výjevu s „máničkou“ na nástěnce. Uzlinka plakát zpěváka Micka Jaggera připíná pouze jedním špendlíkem. V době, kdy ho najde otec Šebek, je ale přichycen čtyřmi připínáčky.

Navíc v části, kdy ho hlava rodiny strhne a před zraky svého syna trhá na kusy, je Miroslav Donutil oblečen do bílé košile s hnědým svetrem. V prostřihu jde ale vidět ruka pouze v bílé košili. 

Zdroj: Youtube

Chyba v oblečení je patrná také ve scéně, kdy jde Saša na návštěvu k učitelce Evě. Když se zouvá, má na nohách vzorované ponožky. Na gauči má ale ponožky jednobarevné.

Všimli jste si?

Mezi tzv. logické nesrovnalosti patří především ta s hrou s elektrickým proudem Vyděržaj, pioněr! Když ji Péťa poprvé zkusí, dráty ihned odhodí. V další scéně je ale Saša po spuštění přístroje k držákům pevně připoután a pustí je až, když se hra vypne.

Historický přešlap se podařil v záběru, kdy Jindřiška jede se svým idolem na Pionýru. Míjí Škodu 120, jež se ale začala vyrábět až v roce 1976. Michal zase dostal k vánocům boty, které se, dle fanoušků, začaly v armádě zavádět až o dvanáct let později.

Zázračná oprava se stala s překlepem „houskový knrdlík“, jenž udělal Šebek během psaní jídelníčku. Když ale lístek věší na nástěnku, příloze je již písmenko správné.

Milovníci vaření si zase všimli, že ve scéně kdy se Uzlinka Šebkové ptá, co bude k obědu, je trouba, v níž se peče kuře, vypnutá. Stejná chyba je i v záběru, kdy Jindřiška připravuje knedlíky.

Zdroje: www.csfd.cz, www.prozeny.blesk.cz, www.koktejl.azet.sk, www.fdb.cz, www.ceskatelevize.cz