Bouře odešla tak náhle, jako přišla. Rybář, ještě bledý strachy, se rozhodl, že co nejrychleji zamíří domů. Jenže kotva se ani nehla. Skočil proto do vody, aby ji vysvobodil. Byla zaháknutá o podivný kámen pokrytý zelenými řasami. Po bližším zkoumání zjistil, že se jedná o obří lasturu. Když nahlédl do jejích útrob, vytřeštil oči. Ukrývala v sobě nádhernou perlu ve tvaru srdce.

Lesklý útvar byl přes 30 cm široký a 60 cm dlouhý. Byl neuvěřitelně těžký. Rybář ho proto vytáhl na palubu pomocí navijáku. Když dorazil do své chatrče, perlu schoval pod postel. Stala se jeho talismanem. Pokaždé, když se chystal na moře, pohladil ji pro štěstí.

Perla Pawalan

Uběhlo deset let a na vzácný klenot padal prach. Do té doby, než mužův dům nešťastnou náhodou vyhořel. Nikomu se jako zázrakem nic nestalo. Rybářova rodina se ale musela přestěhovat. „Synovec mi zavolal, zda bych byla tak ochotná a vzala mu jeho amulet do úschovy. Netušila jsem, že se jedná o 34 kilogramovou perlu,” směje se Aileen Cynthii Maggay-Amura.

Jako referentka cestovního ruchu na úřadě v městečku Puerto Princesa a milovnice velkých lastur ihned poznala, že je jedinečná. I přesto, že na Palawě nejsou obří produkty perlorodek ničím výjimečným, tato na první pohled předčila všechny dosavadní známé nálezy.

„Dohodli jsme se, že vzácný předmět odvezu ke starostovi a vystavíme ho v atriu nové radnice, aby ho mohl každý obdivovat,” říká Aileen. „Poté jsem kontaktovala odborníky, kteří měli potvrdit, že je pravý.”

Největší perla na světě

170 000 karátový klenot vyrazil gemologům dech. Byl téměř dokonalý. Nejen, že ho vytvořila sama Matka příroda, ale měl celistvý povrch a vysokou kvalitu perleti. Jeho hodnotu tak odhadli na více než 100 milionů dolarů, tedy více než tři miliardy korun.

Zdroj: Youtube

Do dnešní doby je perla Puerto Princesa považovaná za největší na světě. I přesto, že se nabídky od sběratelů jen hrnou, rybář, který chce zůstat v anonymitě, ji prodat odmítá. Stále ji považuje za svůj talisman pro štěstí.

Zdroje: www.a-z-animals.com, www.theguardian.com