Už jste viděli perleťové mraky? Vědcům se povedlo natočit skvostný úkaz. Tohle vám vyrazí dech

Natálie Borůvková | 20. 2. 2023

Vznikají nad polárními oblastmi. V okamžiku, kdy se Slunce nachází těsně pod obzorem ve spodní stratosféře. Perleťové mraky. Tento zvláštní úkaz na obloze těší oko, ale znervózňuje vědce. Už jste ho někdy viděli?

www.dailymail.co.uk, www.theguardian.com, www.dw.com

Nedávno se objevily perleťové mraky na skotské obloze a jejich viditelnost byla díky chladnému počasí doslova dechberoucí.

Tento zvláštní úkaz na obloze těší oko, ale znervózňuje vědce

Ačkoliv jsou perleťové mraky ve Velké Británii k vidění pouze výjimečně, pokud se objeví, září všemi barvami. Zespodu osvětlené perletí vznikají ve chvíli, kdy se Slunce nachází ve spodní stratosféře. 

Vyvíjí se nad polárními oblastmi a připomínají velké tenoučké disky. Rozpoznatelné jsou především díky škále barev, které odrážejí těsně před západem, nebo ihned po západu Slunce.

Podle meteorologických zkoumání vznikají ve výšce mezi 20 a 30 kilometry.

U Portugalska se odlupuje zemská kůra, zjistili vědci. Evropa se může posunout ke Kanadě
Věda a vesmír

U Portugalska se odlupuje zemská kůra, zjistili vědci. Evropa se může posunout ke Kanadě

Oproti běžným mrakům jsou ty perleťové tvořeny menšími ledovými částicemi. Jejich jedinečný zářivý vzhled je způsoben následným rozptylem světla. Perleťové mraky působí na obloze jako velké tenké disky, odrážející širokou škálu zářivých barev.

Ačkoliv tento zvláštní úkaz na obloze těší oko, vědce znervózňuje.

Už jste ho někdy viděli?

Perleťové mraky jsou tvořeny spojením malých ledových částic, mnohem menších, než jaké stojí za vznikem klasických mraků. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Odrazem slunečního záření od miniaturních ledových částic vznikají výrazné perleťové pruhy, které se rozptylují do různých světelných barev.

Jejich výška a zakřivení planety Země způsobují, že tyto mraky přijímají světlo pod obzorem a odráží ho zpět k povrchu. Nejzářivějšími se stávají těsně před svítáním a ihned po soumraku.

Nejfrekventovanějším místem jejich výskytu jsou místa s vyšší nadmořskou výškou, jako Skandinávie či severní Kanada. Zahlédnout je však lze kdekoliv, kde se Slunce nachází těsně pod obzorem.

Perleťovým mrakům se často přezdívá polární stratosférické mraky. Během polární zimy mají ideální podmínky pro svůj vznik, jelikož se tvoří pouze při teplotě nižší než -78 °C, tedy při extrémně nízkých polárních teplotách. 

Podívejte se na záběry nádherných tajemných bublin plujících vesmírem. Vystoupaly z černé díry
Magazín

Podívejte se na záběry nádherných tajemných bublin plujících vesmírem. Vystoupaly z černé díry

Ve Velké Británii je lze zachytit pouze v okamžiku, kdy je aktivní stratosférický polární vítr, který se pak krátce objeví nad Spojeným královstvím.

Vědcům se dosud nepodařilo zjistit, jak často perleťové mraky vznikají, naposledy však byly k vidění na skotské obloze v roce 2016.

Tagy částice Kanada oblak Skandinávie Slunce Velká Británie Země