Starověká lebka

Nepochybně lidská lebka, která se v současné době nachází v Osteologickém muzeu v Oklahomě, obsahuje dokonalý chirurgický implantát. Díky tomu je předmětem celé řady konspiračních teorií. I takových, že pochází od mimozemšťanů. 

Ačkoliv skutečně vypadá, že je z jiné doby, její tvar je pravděpodobně výsledkem vázání hlavy. Běžně se tato technika využívala v různých částech starověkého světa, včetně Peru. Cílem bylo dosáhnout požadovaného tvaru hlavy. 

Záhadou tak zůstává implantát, který lebka obsahuje. Archeologové, kteří lebku zkoumali, dlouho nechápali, kde se implantát vzal, a co přesně bylo důvodem jeho umístění do lebky. 

Předpokládá se, že implantát byl vložený do lebky, aby nahradil její chybějící část. To by bylo logické vysvětlení. Chybějící část lebky mohla podle vědců vzniknout úderem tupým předmětem. Důvodem, proč původní lebce chybí část kosti, může však být také trepanace. 

Trepanace je chirurgický zákrok, během kterého se do lebky záměrně vytvoří otvor, aby se uvolnil tlak způsobený nahromaděnou tekutinou. Právě tekutina byla dlouho považovaná za důvod bolestí hlavy a trepanace byla jediný způsobem, jak bolest účinně eliminovat. 

Dokonalý implantát

Bylo tedy vložení dokonalého preparátu do podlouhlé lebky jedinou možností, jak ji zacelit? Nebo jde o návnadu pro ziskuchtivé sběratele?

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci, kteří lebku zkoumali, to zpochybňují. Díky uhlíkové metodě datování došli k závěru, že jde o lebku vytvořenou s úmyslem zvýšení její ceny. „Nejsem přesvědčený, že by tento, byť na první pohled dokonale vypadající implantát, měl jakékoliv lékařské využití,“ uvedl John Verano, archeolog a odborník na trepanované lebky z Tulane University. 

Důvodem tohoto závěru je, že chirurgie v té době nebyla ani zdaleka tak vyspělá, jak by umístění implantátu vyžadovalo. Lidé, kterým byla provedená trepanace, většinou nosili helmu, aby otvor vzniklý trepanací zakryli. 

„Pravděpodobně se jedná o lebku 'doplněnou', aby se zvýšila její hodnota pro sběratele," dodává Verano.

Ačkoliv se spekulovalo, zda je tento dokonalý implantát skutečným důkazem starověké chirurgie, vědci tuto teorii nakonec nepotvrdili. Přiklání se k závěru, že člověk, který podstoupil trepanaci, týdny nebo měsíce po ní nadále žil a ačkoliv jeho lebka vykazovala známky hojení, chirurgický zákrok se prokázat nepodařilo. 

Zdroje: www.livescience.com, www.sciencealert.com, www.thearchaeologist.org