V Peru spadly z nebe těžké ohnivé koule. Jsou umělé, podívejte se na video

Elena Velímská | 7. 7. 2022

Pohled na nebeské či jinými slovy vesmírné úkazy na noční obloze obvykle potěší. Když však místo hvězd začnou z nebe padat ohnivé koule, vyvolá to spíš zděšení a zmatek. To se stalo nejen v Peru, ale i v jiných částech světa. 

Zmatení Peruánci

Neobvyklá událost se sice přihodila v lednu roku 2018 a má své vysvětlení, není však o to míň děsivější. Tisícům Peruánců se ve městech Tingo Maria a Pucallpa, která jsou od sebe vzdálena 185 kilometrů, naskytla prazvláštní podívaná. Z oblohy se řítily obrovské planoucí předměty. Viděli to i Brazilci. Lidé pořídili desítky fotek a videí a umístili je na sociální sítě. Peruánci pak v jihovýchodní části And našli o pár hodin později na svých polích záhadné obrovské kovové koule, které způsobily zmatek. Kde se tam vzaly? Byly to ony ohnivé úkazy na obloze?

Vědci spustí systém odklonu asteroidů, abychom nevymřeli jako dinosauři
Cestování

Vědci spustí systém odklonu asteroidů, abychom nevymřeli jako dinosauři

Domněnky

Velitel hasičské jednotky R. Barros z brazilské obce Cruzeiro do Sul uvedl, že ohnivé útvary byly meteority. Tím způsobil jen další obavy, protože obyvatelé měli strach, že jsou jejich domovy v oblasti, kam začínají padat meteority. Uklidnila je trochu zpráva brazilského meteorologa A. Fonesca z Federální univerzity v Acre, který tvrdil, že pro tamní oblast žádný pád meteoritu předpovězen nebyl. Vyjádřil domněnku, že se mohlo jednat o vesmírný odpad. Tedy umělá vesmírná tělesa, jako například nefunkční satelity, které se potulují na oběžné dráze. „Když úlomky vstoupí do atmosféry, dochází k intenzivnímu tření, které způsobí jejich vznícení. To je to, co se mohlo stát,“ řekl. No, že by ta zpráva byla nějak zvlášť uklidňující.

Zdroj: Youtube

Konejšivé vysvětlení?

S dalším upřesněním o původu záhadných ohnivých koulí přišlo peruánské letectvo. To obyvatele ujistilo, že to meteority rozhodně nebyly. Oznámilo, že k tomuto jevu došlo v souvislosti s vypuštěním rakety, která se vrátila do atmosféry, což je velmi vzácný jev. To se později potvrdilo. Jednalo se o SL-23, která měla vynést na oběžnou dráhu družici AngoSat 1. Byla vypuštěna 26. prosince z Bajkonuru v rámci společného projektu Ruska a Angoly. Nalezené kovové koule byly palivové nádrže rakety k řízení reakce nebo tlakových plynů. Měřily od 25 do 75 centimetrů a vážily 40 kilogramů. Po pádu na Zem byly od sebe vzdáleny až sto kilometrů. Podobné ohnivé předměty, které se řítily k Zemi, byly pár dnů předtím spatřeny ve Spojených státech, Rusku a Velké Británii. A dva roky před tím i ve Vietnamu.

Agresivní zlaté hvězdy ohrožují život ve vesmíru. Mohou zničit atmosféru i Zemi?
Cestování

Agresivní zlaté hvězdy ohrožují život ve vesmíru. Mohou zničit atmosféru i Zemi?

Zdroje: metro.co.uk, www.deccanchronicle.com, nypost.com

Tagy Angola koule meteorit Peru Pucallpa Rusko USA Velká Británie Vietnam Země