Pět běžných potravin, které působí jako spolehlivý repelent

Foto: www.profimedia.cz

Jak je možné, že na vašeho kamaráda se drobná havěť toužící po krvi nikdy nepřisaje, zatímco vy sami si taháte jedno klíště za druhým a tělo vám hyzdí četné štípance od komárů? Babička by vám řekla, že máte "sladkou krev". Ve skutečnosti za to možná může skladba vašeho jídelníčku.

Některé potraviny v sobě obsahují aromatické látky a silice, které se po konzumaci roznesou po celém těle a ovlivní i vůni kůže. Sami asi víte, že není nic příjemného spát ve stanu vedle chrápajícího chlapíka, jenž večer snědl pár utopenců a zapil je pěti půllitry piva. Jenže právě taková večeře může mít odpudivé účinky nejen na přítelkyni a parťáky, ale také na dotěrný hmyz.

Vedle drahých chemických repelentů tak můžete zkusit i repelenty zcela přírodní, které si nebudete natírat na kůži, ale jednoduše se jimi nasytíte. Před klíšťaty a komáry tak bude chráněno celé tělo, až po kořínky vlasů. Následující potraviny prý fungují nejspolehlivěji:

Jednoduchý přírodní recept starých zálesáků, jak nechytit klíště

Česnek

Zdá se, že na báchorkách o upírech bylo přecijen něco pravdy; pokud jste zvyklí přidávat do jídla hodně česneku, vaše krev nebude parazitům chutnat. Repelentní složkou tohoto aromatického dochucovadla je enzym alicin, který mění vůni těla. Pro klíšťata, komáry a další otravný hmyz tak přestáváte být přitažlivou kořistí.

Ilustrační fotografie.

Sršni, vosy, klíšťata, blesk či snad slunce? Kdo je největší letní zabiják

Kvasnice

Odborníci z univerzity v Oxfordu prokázali, že komáři méně napadají jedince, kteří často konzumují potraviny bohaté na vitamín B. Hmyz je odpuzován jmenovitě vitamínem B15 neboli kyselinou pangamovou, jež se vyskytuje hlavně v pivovarských kvasnicích. Pomazánka z droždí a pivečko jsou proto pro vlahé letní večery jako stvořené.

Chilli papričky

Jestliže máte rádi ostrá jídla, určitě si jich během léta dopřávejte plné talíře. Pálivá látka kapsaicin obsažená v chilli papričkách je prevencí proti rakovinovému bujení, "vypálí" z těla řadu bakterií, a navíc od vaší kůže odpudí krvelačný hmyz.

Kari

Kari koření je nezbytnou součástí orientální kuchyně a proslulo antibakteriálními účinky. Jeho nezaměnitelná vůně vám kromě toho prostoupí celým tělem a vyloučí se póry, takže změní celkový odér vašeho těla. Kari je vhodným repelentem v případě, že budete trávit noc nejen s komáry, ale i s milenkou, a nebudete ji chtít omráčit vůní česneku a piva.

Cibule

Velice aromatickou potravinou je také cibule, která vylučuje sírové složky, a mění tak vůni dechu i potu. Francouzská cibulačka je tak nejen skvělým lékem na zánět průdušek, ale také spolehlivým vnitřním repelentem. Pro večírky s přáteli se ale moc nehodí. Náhodně vypuštěný "duch" by mohl vypudit z místnosti nejen komáry, ale také celou společnost.

Akční letáky