Pět běžných potravin, které působí jako spolehlivý repelent

Redakce | 26. 6. 2019
Česnek se tradičně užíval jako prevence proti upírům, odradí však i komáry a klíšťata.
Repelentní účinky mají hlavně aromatické potraviny.
Dobrým repelentem je například francouzská cibulačka.

Jak je možné, že na vašeho kamaráda se drobná havěť toužící po krvi nikdy nepřisaje, zatímco vy sami si taháte jedno klíště za druhým a tělo vám hyzdí četné štípance od komárů? Babička by vám řekla, že máte "sladkou krev". Ve skutečnosti za to možná může skladba vašeho jídelníčku.

Některé potraviny v sobě obsahují aromatické látky a silice, které se po konzumaci roznesou po celém těle a ovlivní i vůni kůže. Sami asi víte, že není nic příjemného spát ve stanu vedle chrápajícího chlapíka, jenž večer snědl pár utopenců a zapil je pěti půllitry piva. Jenže právě taková večeře může mít odpudivé účinky nejen na přítelkyni a parťáky, ale také na dotěrný hmyz.

Vedle drahých chemických repelentů tak můžete zkusit i repelenty zcela přírodní, které si nebudete natírat na kůži, ale jednoduše se jimi nasytíte. Před klíšťaty a komáry tak bude chráněno celé tělo, až po kořínky vlasů. Následující potraviny prý fungují nejspolehlivěji:

Jednoduchý přírodní recept starých zálesáků, jak nechytit klíště
Magazín

Jednoduchý přírodní recept starých zálesáků, jak nechytit klíště

Česnek

Zdá se, že na báchorkách o upírech bylo přecijen něco pravdy; pokud jste zvyklí přidávat do jídla hodně česneku, vaše krev nebude parazitům chutnat. Repelentní složkou tohoto aromatického dochucovadla je enzym alicin, který mění vůni těla. Pro klíšťata, komáry a další otravný hmyz tak přestáváte být přitažlivou kořistí.

Sršni, vosy, klíšťata, blesk či snad slunce? Kdo je největší letní zabiják
Události

Sršni, vosy, klíšťata, blesk či snad slunce? Kdo je největší letní zabiják

Kvasnice

Odborníci z univerzity v Oxfordu prokázali, že komáři méně napadají jedince, kteří často konzumují potraviny bohaté na vitamín B. Hmyz je odpuzován jmenovitě vitamínem B15 neboli kyselinou pangamovou, jež se vyskytuje hlavně v pivovarských kvasnicích. Pomazánka z droždí a pivečko jsou proto pro vlahé letní večery jako stvořené.

Chilli papričky

Jestliže máte rádi ostrá jídla, určitě si jich během léta dopřávejte plné talíře. Pálivá látka kapsaicin obsažená v chilli papričkách je prevencí proti rakovinovému bujení, "vypálí" z těla řadu bakterií, a navíc od vaší kůže odpudí krvelačný hmyz.

Kari

Kari koření je nezbytnou součástí orientální kuchyně a proslulo antibakteriálními účinky. Jeho nezaměnitelná vůně vám kromě toho prostoupí celým tělem a vyloučí se póry, takže změní celkový odér vašeho těla. Kari je vhodným repelentem v případě, že budete trávit noc nejen s komáry, ale i s milenkou, a nebudete ji chtít omráčit vůní česneku a piva.

Cibule

Velice aromatickou potravinou je také cibule, která vylučuje sírové složky, a mění tak vůni dechu i potu. Francouzská cibulačka je tak nejen skvělým lékem na zánět průdušek, ale také spolehlivým vnitřním repelentem. Pro večírky s přáteli se ale moc nehodí. Náhodně vypuštěný "duch" by mohl vypudit z místnosti nejen komáry, ale také celou společnost.