Tato chmurná předpověď vychází ze schopnosti lidstva zničit se samo v důsledku různých existenčních hrozeb, včetně pandemií, umělé inteligence a změny klimatu.

Lidstvo může zaniknout před rokem 3000

Peter Berezin, jeden z klíčových autorů projektu, zdůraznil, že existuje 50% pravděpodobnost, že lidská civilizace zanikne do roku 2290. Tato předpověď naznačuje, že existuje značná pravděpodobnost - v rozmezí 50 % až 95 %, že lidstvo může zaniknout před rokem 3000.

Berezin poukázal na to, že genové technologie zrychlují tempo zániku lidstva. Pokroky ve výzkumu genů by mohly vést k rychlému zvýšení úrovně inteligence a připravit tak půdu pro nebezpečný technologický pokrok. Potenciální důsledky takového pokroku v inteligenci by mohly být katastrofální.

Na video s Berezinovým názorem ohledně konce lidské existence se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nový výzkum je pesimističtější než Hawking

Studie také rezonuje s obavami, které vyjádřil známý astrofyzik Stephen Hawking, který navrhl, aby lidstvo hledalo spásu mezi hvězdami. I když Hawking byl poměrně optimistický a navrhoval, že lidstvo má před sebou 1 000 až 10 000 let, výzkum BCA vykresluje bezprostřednější a hrozivější obraz.

Jednou z významných obav, na kterou BCA upozorňuje, je probíhající válka na Ukrajině, která podstatně zvyšuje riziko jaderné apokalypsy. Berezin a jeho tým naznačili, že existuje nepříjemně vysoká 10% šance, že během příštích 12 měsíců dojde ke globální jaderné válce, která ukončí civilizaci. Zpráva poukazuje na to, že pokud se konflikt na Ukrajině zhorší a povede k zoufalství některých zúčastněných stran, riziko jaderné katastrofy se výrazně zvýší. Toto hrozící nebezpečí má důsledky pro globální trhy a může způsobit otřes na trhu podobný tomu, který jsme zažili na počátku pandemie COVID-19 v roce 2020.

Investice jsou v bezpečí

Navzdory chmurným vyhlídkám zaujímá zpráva pragmatický postoj k investicím. Výzkumníci sice uznávají zvýšené riziko jaderné války, ale investorům doporučují, aby zůstali optimističtí vůči akciím. Tvrdí, že z čistě finančního hlediska by existenční rizika, ať už jsou jakkoli znepokojivá, neměla výrazně ovlivňovat investiční rozhodnutí. V závěru zprávy navrhují, že tváří v tvář potenciálnímu zániku má smysl zůstat konstruktivní vůči akciím a vsadit na odolnost lidské civilizace v příštích letech.

Algoritmus BCA vykresluje mrazivý obraz budoucnosti lidstva a předpovídá jeho možný konec do roku 2290. Vzhledem k hrozbě jaderné války a dalším existenčním hrozbám výzkumníci vyzývají investory, aby si zachovali optimismus na akciovém trhu navzdory existenčním rizikům, kterým lidstvo čelí.

Zdroje: www.topky.sk, www.marketwatch.com, www.express.co.uk, www.ft.com