První zprávy o Madsenově útěku z vězení rozšířil dánský bulvární list Ekstra Bladet. Ten na svých stránkách zveřejnil video zobrazující muže sedícího v trávě s rukama za zády a zásah policie. Následně se na Twitteru tamější policie objevily informace o tom, že byl při pokusu o útěk z vězení zadržen jistý muž. Policie později potvrdila, že šlo právě o Madsena.

Očitý svědek zásahu bulvárnímu deníku sdělil, že policisté na předměstí Albertuslundu obklíčili dodávku, otevřeli dveře a vytáhli z ní Madsena ven. Madsen si právě ve věznici v Albertslundu odpykává svůj doživotní trest. Policisté si při zásahu všimli, že má Madsen přes trup jistý pás a obávali se, že je naplněn výbušninou. To se však nepotvrdilo. Madsen byl zadržen necelý kilometr od věznice a policie ho dopadla pět minut poté, co byl jeho útěk nahlášen.

Usvědčený vrah utekl z vězení

Peter Madsen je dánská konstruktér, který vlastnil největší soukromou ponorku. Do historie zločinu se nesmazatelně zapsal v roce 2018, kdy byl odsouzen za vraždu dánské novinářky Kim Wall. Ta s ním 10. srpna 2017 nastoupila na onu ponorku, kterou Peter sám postavil, a chtěla o něm napsat článek. V noci však Dán nahlásil její zmizení. Následně se rozjelo rozsáhlé pátrání.

Peter zpočátku tvrdil, že Wall vysadil v pořádku na břeh. Následně začal své výpovědi měnit. Uvedl, že novinářka zemřela nešťastnou náhodou, když na ni spadl těžký poklop ponorky. Pak za příčinu ženiny smrti označil nadýchání oxidu uhelnatého, ke které mělo dojít uvnitř plavidla, zatímco on sám se v tu chvíli nacházel na venkovní palubě. Přiznal, že tělo novinářky rozřezal a hodil do moře a plavidlo nechal záměrně ztroskotat. Poslední verze, jež se konstruktér chystal oznámit, vyrazila dech i zkušeným kriminalistům.

Peter Madsen zavraždil novinářku Kim Wall

U soudu se totiž podařilo prokázat, že Madsen třicetiletou novinářku mučil, sexuálně zneužil, zavraždil a její mrtvé tělo následně rozřezal a hodil do moře. Vraždu si údajně předtím důkladně naplánoval. K hrůznému činu se přiznal v dokumentárním pořadu o novinářčině zmizení.

Činy bestiálního vraha otřásly celým světem a Peter od soudu putoval do vězení s doživotním trestem. Doživotní trest však v Dánsku obyčejně trvá šestnáct let, jak uvedla agentura AP. Před jeho skončením se však hodnotí stav odsouzeného a zkoumá se, zda představuje pro veřejnost nebezpečí. V případě pozitivního zjištění může pachatel zůstat ve vězení déle.

Ponorku si Dán sestavil sám

Madsena policie dopadla necelý kilometru od věznice