I moderní archeologové dnes žasnou nad tím, jak propracovaný a složitý je zavlažovací systém nalezený ve starověkém městě Petra. Nechali se dokonce slyšet, že by bylo těžké takový zázrak zkonstruovat i nyní, ve 21. století.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Vzestup a pád Petry

Dnes pouštní město Petra bylo dříve rušným centrem politiky, kultury a ekonomiky. Stála na křižovatce obchodních cest a dodnes jsou pozůstatky dávných dob roztroušeny po jejích prašných pláních. Nejvyššího rozkvětu místo dosáhlo za dob Nabatejců, kteří se do Petry přestěhovali již ve 4. století př. n. l. a učinili z Petry hlavní město svého království. Pak byla Petra obsazena Římany, kteří se zde na stovky let usadili. Po obrovském zemětřesení se však město ani přes četné snahy nepovedlo v původním rozsahu obnovit, takže se zde pak jen místní pastevci ukrývali před extrémním počasím, které v poušti dosahuje až 42 stupňů.

Nebývalá vyspělost Nabatejců

Nabatejci byli velmi technologicky vyspělí a Petra vzkvétala díky jejich umění hospodařit s nedostatkovým zdrojem vody. Nabatejci dokázali do města shromáždit obrovské množství vody a vodní a kanalizační systém města udivuje archeology už léta. Nabatejský zásobní a zavlažovací systém byl zázrakem inženýrství, složitou sítí cisteren, přehrad a kanálů, které využívaly vodu z pouštních pramenů a čtyři palce ročních srážek k udržení celoročních zásob vody. Voda zde byla potřebná, jelikož v době největšího rozkvětu byla Petra domovem pro 30 000 lidí. Nabatejci tak dokázali perfektně upravit krajinu podle svých potřeb.

Dnes je Petra nejrozsáhlejším geologickým nalezištěm na světě: "V 21. století bychom jen těžko dokázali vytvořit město, které by bylo udržitelné a žilo by se v něm velmi dobře," říká geolog, doktor Thomas Paradise.

Vodní a kanalizační systém byl velmi propracovaný. Začínal již na vrcholcích kopců, kde desítky nádrží rozmístěných po krajině města zachycovaly a uchovávaly každou kapku zimního deště. Hlavní cisterna dokázala shromažďovat vodu z celé vrcholové oblasti a voda pak dále stékala dolů do Petry obrovským křížením kanálů.

Propracovaný systém pro zavodnění města

V místech, kudy voda tekla, jsou nyní k vidění rozbité terakotové trubky, které by normálně byly zakryté a propojené trubkami až dolů. Zvláštní je, že právě tak staré trubky jsou velmi podobné těm, které používáme na celé planetě o dva tisíce let později.

Podobných kanálů bylo v Petře více než sto kilometrů.

"Nemají příliš strmý úhel, je to velmi mírný úhel: kdyby byl příliš strmý, voda by se příliš rychle hrnula a vracela zpět. Kdyby byl příliš plochý, dodávka vody do různých cisteren by byla příliš pomalá," dodává Thomas Paradise, podle jehož výzkumu Petra díky vodovodnímu systému získávala 12 milionů galonů vody denně. To vystačilo na veškeré domácí a zemědělské potřeby města a dokonce i na to, že byl ve městě vybudován přes 40 metrů dlouhý veřejný bazén v královských zahradách.

Před uměním Nabatejců a jejich znalostmi se tedy klaníme ještě dnes.

Zdroje:

www.express.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/Nabataeans, en.wikipedia.org/wiki/Petra