Vědci naši 700 tisíc let starou lidskou lebku. Přepisuje dějiny evoluce a vše, co jsme se učili

Tereza Malá | 30. 4. 2023

Nález 700 000 let staré lidské lebky v Řecku vyvolal významné pochybnosti o všeobecně přijímané teorii evoluce člověka "z Afriky". Poté, co vědci našli 700 tisíc let starou lebku, začali pochybovat o všem, co jsme se o pravěku učili.

Podle všeobecně přijímané „africké teorie“ se moderní člověk nejprve vyvinul v Africe před přibližně 200 000 lety a poté se postupně rozšířil do celého světa. Nález lebky z Petralony v roce 1959 místním pastýřem v jeskyni v Řecku však tuto teorii zcela rozbíjí a přepisuje historii evoluce člověka tak, jak ji známe. Pastýř náhodně objevil jeskyni plnou stalaktitů a stalagmitů a následný výzkum v místě odkryl obrovské množství zkamenělin. Na video o objevu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Co je lebka z Petralony

Lebka člověka z Petralony nebo " Archanthropus z Petralony“ byla poprvé objevená v roce 1959 místním pastýřem a původně byla považovaná za zvířecí. Byla nalezená zaseknutá ve stěně jeskyně nedaleko Chalkidiki v severním Řecku. Její nositel je považovaný za nejstaršího lidského "evropoida", tedy hominida vykazujícího evropské rysy.

Následná analýza však odhalila, že se ve skutečnosti jedná o lidskou lebku, která patřila jedinci žijícímu přibližně před 700 000 lety. Tento objev zpochybňuje představu, že moderní lidé se vyvinuli výhradně v Africe a ostatní hominidé, jako například neandrtálci, se objevili až mnohem později.

Je proto zcela jasné, že objev lebky vyvolal mezi archeology a antropology polemiku, přičemž někteří tvrdí, že představuje nový druh člověka, zatímco jiní naznačují, že by mohlo jít o důkaz rané migrace z Afriky.

Kdo byl chytřejší, lidé nebo neandertálci? Vědci porovnali mozky a vynesli verdikt
Magazín

Kdo byl chytřejší, lidé nebo neandertálci? Vědci porovnali mozky a vynesli verdikt

Člověk, který se vyvinul v Evropě

Zkoumáním jeskyně a lebky samotné byl pověřený doktor Aris Poulianos, odborný antropolog, který se těšil velké popularitě a vážnosti. Jeho výzkum lebečních a antropometrických charakteristik současných Řeků byl základním kamenem k prokázání toho, že současní Řekové jsou potomky starověkých Řeků, a nikoliv slovanských národů. Aris Poulianos studoval pozůstatky raných hominidů z Petralony od 70. let 20. století. 

Protože v téže oblasti a vlastně v celém Řecku došlo k převratným nálezům, není se čemu divit, že doktorův výzkum prokázal, že petralonský člověk je nejstarším člověkem tohoto stáří, který byl kdy v Evropě objevený, a navíc nepochází z Afriky, ale vyvinul se nezávisle v Evropě. 

Pokusy o vyvrácení Poulianosova výzkumu

Výzkum vyvolal četné kontroverze. Dva němečtí badatelé se počátkem 60. let pokusili vyvrátit Poulianosovu teorii tím, že lebka byla stará pouze 50 000 let a pocházela od afrického předka. Jenže jejich výsledky nebyly uznané, a naopak bylo ze sedimentů potvrzené, že stáří lebky je skutečně 700 tisíc let.

Skutečnost, že se jedná o samostatný druh, který nepřišel z Afriky, později potvrdili i další vědci a odborníci. Výzkum na toto téma v Řecku probíhal až do roku 1983 s přestávkou způsobenou diktaturou v zemi. Poté vláda na lokalitě zakázala další vykopávky a výzkum doktora Poulianose byl rovněž pohřben, protože byl v rozporu s tehdy převládající teorií evoluce člověka.

Vědkyně zrekonstruovala děsivé ostatky 2000 let staré mumie. Objevila se nádherná ženská tvář
Magazín

Vědkyně zrekonstruovala děsivé ostatky 2000 let staré mumie. Objevila se nádherná ženská tvář

Lebka z Petralony má zásadní význam pro naše chápání evoluce člověka a historie pravěkých civilizací. Její objev naznačuje, že příběh lidské evoluce je mnohem složitější a mnohotvárnější, než se dosud myslelo a naše zažité představy o vzniku a vývoji lidské civilizace bude možná nutné přehodnotit. I tak je ale potřeba přistupovat k podobným „převratným“ objevům s otevřenou myslí.

Zdroje: www.bizsiziz.com, www.thearchaeologist.org, wikipedia.org/wiki/Hombre_de_Petralona

Tagy Afrika Aris Pulianos evoluce Evropa jeskyně objev Řecko výzkum