Neznámá vyspělá supercivilizace udělala jedinou podivnou věc a zmizela bez stopy

Lenka Samuely | 22. 10. 2022

Nedaleko bolivijského města Samaipaty se nachází jedna z nejvýznamnějších archeologických památek světa. Nikdo netuší, kdo El Fuerte vybudoval a jaký měl účel. Ví se však, že místo na východním úpatí And bylo obývané hned třemi kulturami.

Archeologické naleziště má rozlohu kolem 20 hektarů. Je rozděleno na dva celky. Rezidenční a administrativní centrum tvoří jižní část pozemku. Dominuje mu velké lichoběžníkové náměstí ohraničené pravoúhlými budovami, které sloužily jako místa veřejného shromažďování, probíhaly zde slavnosti a hostiny.

Kam vedou obří dveře uprostřed skály? Starověká hádanka fascinuje archeology
Magazín

Kam vedou obří dveře uprostřed skály? Starověká hádanka fascinuje archeology

Stál tu také ženský klášter jménem Aclla, jenž obývaly manželky inckých šlechticů. Jejich životním posláním bylo tkaní textilií. Z jejich řad byly také vybírány oběti pro náboženské obřady.

El Fuerte

Nejzajímavější je ale 220 metrů dlouhé a 60 metrů široké kamenné sedlo, které je téměř celé pokryté řezbami. Historici předpokládají, že mezi první umělce patřili amazonští indiáni, již zde pobývali před 3500 lety. Později ho využívali Inkové a nakonec španělští kolonizátoři.

Jsou zde vyhloubené jamky v podobě sedadel, různé výklenky a kanálky. Na úpatí skály jsou vytesány vysoké obdélníky připomínající dveře a na jeho vrcholu se nacházejí 40 cm široké paralelní rýhy, dlouhé 27 metrů, které by se daly přirovnat ke kolejnicím. Nechybí ani obrazy zvířat představující symboly plodnosti a moci. Najdeme tu hada, pumy nebo jaguára.

Muž opravoval kanalizaci. Prokopal se do zvláštního světa a našel obří poklad
Magazín

Muž opravoval kanalizaci. Prokopal se do zvláštního světa a našel obří poklad

Už v první polovině 19. století bylo El Fuerte zkoumáno francouzským přírodovědcem Alcidesem d’Orbigny. Ten došel k závěru, že místo sloužilo k čištění zlaté rudy. Další studie předpokládaly, že v jímkách se skladovala kukuřice určená pro výrobu piva.

Prastará galerie

Další teorie zase hovoří o tom, že skalní sedlo sloužilo pro výuku mladých kameníků, kteří se zde učili své řemeslo nebo, že to byl obyčejný lom.

Zdroj: Youtube

Řada historiků se však přiklání k názoru, že zde byly prováděny různé rituály. Na kamenných křeslech seděli kněží a žlaby odtékala krev obětin. Celý objekt mohl být využíván také jako observatoř.

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.reflex.cz, www.abovetopsecret.com